Ania z Zielonego Wzgórza

na motywach powieści L.M. Montgomery

30 marca 2012 r.

W piątek 30 marca 2012 roku odbyła się premiera spektaklu ,,Ania z Zielonego Wzgórza” wystawionego przez aktorów z gimnazjalnego kółka teatralnego prowadzonego przez p. Ewę  Pawełek, która napisała scenariusz w oparciu o książkę kanadyjskiej pisarki L.M. Montgomery i wyreżyserowała sztukę. Przedstawienie rozpoczęło się o godzinie 10.00. Publiczność składająca się z uczniów gimnazjum, zaproszonych gości oraz rodziców młodych aktorów zgromadziła się w budynku OSP w Belsku Dużym i z niecierpliwością oczekiwała wyjścia aktorów na scenę.

     Przedstawienie opowiadało o losach sieroty, Ani Shirley, która przez całe życie szukała miłości i akceptacji, miejsca, do którego mogłaby powracać i ludzi, za którymi mogłaby tęsknić. Dziewczynka zachowywała się egzaltowanie i była gadatliwa, miała romantyczną duszę, przez co wyróżniała się wśród rówieśników. Trapiły ją kompleksy z powodu wyglądu. Miała piegowatą twarz, zielone oczy i rude włosy, których nienawidziła. Gdy dowiedziała się, że została adoptowana przez starsze rodzeństwo, Marylę i Mateusza Cuthbertów zamieszkujących Zielone Wzgórze, była bardzo szczęśliwa i podekscytowana. Jednakże, po dotarciu do domu, Cuthbertowie oznajmili jej, że zaszła pomyłka, iż nie spodziewano się dziewczynki a chłopca, który mógłby pomagać w pracach gospodarskich. Świat Ani znów legł w gruzach, a ona sama pogrążyła się w ,,otchłani rozpaczy”.

Sprawy związane z adopcją nadzorowała p. Spencer, która wraz z p. Blewet odwiedziła Zielone Wzgórze wkrótce po przybyciu Ani. Maryla chciała wyjaśnić, jak doszło do zaistniałej sytuacji i szybko naprawić pomyłkę. Okazało się, że p. Blewet chętnie by przyjęła sierotę wykorzystując ją jako pomoc domową. Jednakże  panna Cuthbert nie zgodziła się na tę propozycję. Wiedziona przeczuciem, jak i świadomością tego, że jej nieśmiały i zamknięty w sobie brat już zdążył pokochać to dziecko, zdecydowała przyjąć Anię do swego domu. Na twarzy dziewczynki zagościł promienny uśmiech.

Następnie odwiedziła Marylę, słynna z ciętego języka i plotkarstwa, p. Małgorzata Linde, która bezlitośnie wytknęła niedoskonałości urody Ani. Panna Shirley  ujawniła wybuchowy temperament i wyraziła swoją niepochlebną opinię o p. Linde, za co później żarliwie ją przeprosiła.

Ania zaprzyjaźniła się  z Dianą Barry i zaczęła uczęszczać do szkoły w Avonlea. Tam poznała wielu kolegów, a także pokłóciła się z klasowym prymusem i amantem Gilbertem Blythe, który publicznie nazwał dziewczynę ,,marchewką”. Ania w odpowiedzi na zniewagę rozbiła tabliczkę na głowie chłopaka, za co została ukarana przez nauczyciela, Phillipsa.

Urażona tym wydarzeniem przez jakiś czas uczyła się w domu, a gdy wróciła do szkoły rozpoczęła rywalizację na polu naukowym z Gilbertem, który nie raz próbował przeprosić Anię, lecz ona była nieugięta. Dziewczyna przeżyła wiele perypetii: nieumyślnie spoiła Dianę,  ufarbowała sobie włosy na zielono, ale także uratowała siostrę swojej najlepszej przyjaciółki i wzięła udział w koncercie bożonarodzeniowym. Wielkim sukcesem Ani było  zdanie egzaminów, wyjazd na roczne studia i zdobycie stypendium Everiego. Po powrocie ze studiów czule powitała Mateusza i Marylę oraz Dianę.

Niestety, Mateusz wkrótce zmarł na atak serca. Ania zrezygnowała z dalszej nauki, by móc pozostać przy osamotnionej Maryli. Dziewczyna zatrudniła się w szkole w Carmody, lecz Gilbert ustąpił jej posady nauczyciela w Avonlea, dzięki czemu przebaczyła mu dawne winy, a nawet zapoczątkowała przyjaźń lub znacznie głębsze uczucie…

     Piękna i wzruszająca historia o potrzebie kochania i bycia kochanym, pokazująca wiele odcieni miłości, została w zachwycający sposób przedstawiona przez młodych aktorów. Wybitnie, z ogromną swobodą i naturalnością zagrała Olga Baranowska wcielająca się w rolę Ani Shirley. Na scenie doskonale zaprezentowała się Marta Brzezińska, która stworzyła postać Maryli Cuthbert. Swój niezwykły talent pokazali widzom Adam Kaliciński odgrywający cichego i małomównego Mateusza Cuthberta oraz Ewa Rudnicka, która poprzez gesty i mimikę odzwierciedliła wścibską p. Linde. Kunszt aktorski pokazali Norbert Wierzbicki jako przystojny Gilbert Blythe oraz Inga Katana jako wierna przyjaciółka Ani  - Diana Barry. Należy także docenić odtwórców postaci epizodycznych, bez których spektakl nie byłby tak ciekawy, czyli Huberta Łubińskiego wcielającego się w rolę wiejskiego nauczyciela p. Phillipsa, Ilonę Konarską, czyli p. Spencer oraz Justynę Jasiorowską - p. Blewet. W przedstawieniu wystąpili jako uczniowie szkoły w Avonlea: Jan Jasiński, Żaneta Krawczyk, Agata Małachowska. Artyści zdumiewali opanowaniem tekstu i aktorskimi umiejętnościami.

Scenografia i dekoracje przygotowane przez p. Edytę Sańpruch, p. Ewę Augustowską i p. Roberta Kępkę wspaniale prezentowały się podczas występu. Pracochłonne wysiłki nauczycieli uświetniły spektakl i dodały mu niepowtarzalnego uroku. Kostiumy sprowadzone przez p. Annę Baranowską, wprowadziły publiczność w nastrój z tamtej epoki; sprawiły, że całość prezentowała się nadzwyczaj realistycznie

Oprawą techniczną kierował p. Tomasz Fliszkiewicz wraz ze swymi pomocnikami: Albertem Gozdkiem, Adrianem Gowinem i Rafałem Woźniakiem, którzy mistrzowsko operowali światłem oraz zadbali o podkład muzyczny.

Charakteryzacją doskonale zajęły się Justyna Ryfczyńska, Anita Ryfczyńska i Roksana Dyga.    

      Szczególnie zaimponował mi talent aktorski Olgi Baranowskiej i Marty Brzezińskiej. Podziwiam swobodę, z jaką poruszały się po scenie.

     Spektakl został nagrodzony długotrwałymi brawami i kwiatami dla odtwórców głównych ról oraz p. Ewy Pawełek.

Przedstawienie okazało się ogromnym sukcesem, na który ciężko pracowało wiele osób.

                                                                                          Sylwia Perzyna IIb

* * * * * * * * *

Obsada:

Ania Shirley  - Olga Baranowska

Maryla Cuthbert  - Marta Brzezińska

Mateusz Cuthbert - Adam Kaliciński

Małgorzata Linde -  Ewa Rudnicka

Gilbert Blythe - Norbert Wierzbicki

Diana Barry - Inga Katana

Pan Phillips - Hubert Łubiński

w pozostałych rolach:

Ilona Konarska, Justyna Jasiorowska,

 
Żaneta Krawczyk, Agata Małachowska, Jan Jasiński
 

Kostiumy: p. Anna Baranowska

Scenografia: p. Ewa Augustowska, p Edyta Sańpruch, p.Robert Kępka

Oprawa techniczna: p. Tomasz Fliszkiewicz, Albert Gozdek, Adrian Gowin, Rafał Woźniak

Oprawa artystyczna: Justyna Ryfczyńska, Anita Ryfczyńska, Roksana Dyga                                                                                       

Scenariusz i reżyseria: p. Ewa Pawełek

[Zdjęcie: p.Adam Pawełek]
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * *
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*
 
Zdjęcia - Dorota Jaworska

*

Zapraszamy do obejrzenia > zdjęć wykonanych podczas prób.

Autorką zdjęć jest Roksana Dyga.

 

 

Strona tytułowa     Imprezy 2011/12