"Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Spektakl w wykonaniu teatru "Belle Époque"

11 czerwca 2014
 

Nie można nie doceniać roli kultury w wychowaniu młodzieży. Utwierdzamy się w tym przekonaniu oglądając w dniu 11 czerwca 2014 r. kolejny spektakl w wykonaniu szkolnego teatru Belle Ѐpoque przy Gimnazjum im. ks. Z. J. Peszkowskiego w Belsku Dużym. Tym razem reżyserka przedstawienia, Ewa Pawełek przygotowała „Balladynę”, klasyczne dzieło Juliusza Słowackiego.

W tytułową rolę wcieliła się uczennica klasy III b, Aleksandra Karpeta.  Młoda aktorka niezwykle sugestywnie ukazała złożoną osobowość  swojej postaci. Potrafiła być zalotna i pełna wdzięku, ale także majestatyczna, wyniosła i okrutna. Zarówno w ludowym stroju jak i w królewskiej szacie prezentowała się wspaniale, wzbudzając zachwyt publiczności.

 Olga Ciężkowska, uczennica klasy IIIa to wymarzona Alina, różana, subtelna i prześliczna. Tegoroczna laureatka Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego udowodniła, że jest wszechstronnie utalentowana.
Wiele ciepła i dobroci wniosła Agata Małachowska (klasa IIIa) w roli Wdowy, zatroskanej o los córek. Cudowna, niesamowita kreacja aktorska i najgłębsze wtajemniczenie w arkana sztuki aktorskiej.

Doskonały był Łukasz jako Kirkor, urodziwy, romantyczny, pełen książęcej godności, Radosław Traczyk w roli Kostryna, Szymon Bukowski – Pustelnik, Michał Gowin jako Kanclerz.

Jak zwykle świetnie spisał się Przemysław Wanat jako Grabiec, rubaszny, obcesowy wiejski Casanova. Cudowna była Julia Wróbel jako Goplana, tegoroczna zdobywczyni nagrody dla najlepszego aktora w Festiwalu Teatrów Szkolnych im. Wojciecha Siemiona. W Belle Ѐpoque zadebiutowała uczennica klasy pierwszej  Daria Sobczak jako zwiewna Skierka. Bardzo dobrze poradzili sobie aktorzy drugoplanowi, Przemysław Gosa, Łukasz Jasiński, Barłomiej Kołoaciński, Dominika Kowalczyk i Adam Radecki.

Wielkim walorem przedstawienia była muzyka operowa Moniuszki, Verdiego, Wagnera i Musorgskiego, która wprowadzała widzów w odpowiedni nastrój.

Pani Ewa Augustowska i pani Edyta Sańpruch po raz kolejny stworzyły scenografię, jakiej mogłyby pozazdrościć najlepsze profesjonalne teatry. Zadbały o każdy detal, wyposażenie wiejskiej chaty i zamku.

Pani Anna Baranowska sprowadziła z teatru wspaniałe kostiumy,  które dopełniły urody spektaklu, a pierwszoklasistka Anna Andrzejuk wykonała piękny afisz teatralny. Wielkim wsparciem dla całego zespołu teatralnego była Natalia Rurant, uczennica klasy IIIa, asystentka reżyserki. 

O nagłośnienie i oświetlenie zadbał pan Tomasz Fliszkiewicz wraz ze swoją niezawodną ekipą, Albertem Gozdkiem, Adrianem Gowinem i Rafałem Woźniakiem.

Słowa uznania należą się pani Ewie Pawełek, młodej nauczycielce języka polskiego, która  z pasją i entuzjazmem stworzyła dzieło piękne, wyjątkowe i niezapomniane.

Bez wątpienia premiera „Balladyny” była wielkim przeżyciem dla młodych aktorów i widzów. Spektakl dostarczył wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń uczniom i zacnym gościom.

 

 
Galeria I - spektakl (zdjęcia p Ilony Pawłowskiej)
 
Galeria II - spektakl (zdjęcia Karoliny Wrzesińskiej)
 
Galeria III  - próby (zdjęcia p.Ilony Pawłowskiej i Weroniki Małachowskiej)
 
Galeria IV - artystycznie (zdjęcia Weroniki Małachowskiej)