Stefan Banach
"Geniusz ze Lwowa"
 

Dnia 5 marca 2013r w Publicznym Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec  Peszkowskiego w Belsku Dużym odbył się apel  poświęcony Stefanowi Banachowi. Akademia miała na celu zapoznanie społeczności szkolnej z  postacią i osiągnięciami wybitnego polskiego matematyka żyjącego w latach 1892- 1945.

Stefan Banach urodził się w Krakowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo i lata młodości. W roku 1920 przeniósł się do Lwowa, gdzie rozpoczął karierę naukową . Jest autorem wielu prac naukowych, słynnych twierdzeń oraz licznych podręczników. Dzięki niemu powstała nowa dziedzina  matematyki – analiza funkcjonalna, która miała niezwykły wpływ na rozwój nauk przyrodniczych, a w szczególności  fizyki. Wokół jego osoby skupiała się grupa kilkunastu matematyków ,których działalność sprawiła, że mała i niebogata Polska okresu międzywojennego stała się potęgą matematyczną.

Młodzi aktorzy, którzy przygotowali i przedstawili apel starali się przekazać jak najwięcej informacji na temat życia i pracy naukowej Stefana Banacha. Świetnie słuchało się narracji przeplatanej scenkami odegranymi przez „aktorów szkolnych”, fragmentami filmu oraz wierszami o królowej nauk. W rolę głównego bohatera wcielił się uczeń klasy IIIB – Sebastian Kowalski, który pracował w zaaranżowanej  ” Kawiarni  Szkockiej”. Tłem przedstawienia były zdjęcia matematyka odtwarzane w formie prezentacji multimedialnej.  Widownia miała okazję wysłuchać interpretacji piosenek zaśpiewanych przez Olgę Lipińską. Przedstawieniu towarzyszyły  utwory muzyki poważnej S. Bacha, L. Beethovena, A Kurylewicza w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum, m.in. Jana Jasińskiego.

Apel miał w zamyśle autorki nie tylko poznanie osoby Stefana Banacha, ale także przybliżenie i oswojenie młodzieży z królową nauk - matematyką.

Okazuje się, że matematyka, wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest takim trudnym przedmiotem. Można się jej nauczyć, a nawet pokochać. Uczmy się więc matematyki, bo wiedza zdobyta w szkole, będzie nam przydatna przez całe nasze życie.

Apel przygotowała  pani Agnieszka Kostrzewa ze swoimi wychowankami z klasy IIB we współpracy z panią  Marzeną Jakóbowską- Kępka oraz panem  Robertem Kępka.

Portret Stefana Banach wykonały siostry  Justyna i Anita  Ryfczyńskie.

Sebastian Kowalski - Stefan Banach  

Damian Kasztankiewicz -Hugo Steinhaus

Adrian Stokowski - Stanisław Ulam

Adam Kaliciński IIIB - John von Neuman

 

Sebastian Kowalski
Karolina Wrzesińska
Aleksandra Karpeta
Radosław Traczyk
Adrian Stokowski, Iwona Piekarska i Damian Kasztankiewicz
Dagmara Kępka
Damian Kasztankiewicz
Sebastian Kowalski, Iwona Piekarska i Karolina Wrzesińska
Natalia Fijałkowska
 
Pani Dyrektor Janina Pawełek dziękuje młodym artystom.
 
*
 
Zdjęcia - Dorota Jaworska i Roksana Dyga

 

Strona tytułowa