Czarnolas

Do Czarnolasu wybrały się wszystkie klasy drugie. Poniżej prezentujemy sprawozdanie z wycieczki  IIb i IIc oraz zdjęcia z wycieczki IIa i IId.
*
 

W środę 5 października 2011 roku klasy II b i c  wybrały się wraz z wychowawczyniami, panią Ewą Pawełek i panią Anną  Kocewiak do Czarnolasu i okolicznych wsi, czyli w rodzinne strony wielkiego poety - Jana Kochanowskiego. Wszyscy uczestnicy punktualnie stawili się na zbiórce, na szkolnym parkingu  o godzinie 8.00. Gdy zajęliśmy miejsca w autokarze i została sprawdzona lista obecności, wyruszyliśmy w kilkugodzinną podróż

     Ok. godziny 11.00 dotarliśmy do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie otwartego 06.09.1961 roku. Zostało w nim zgromadzone wiele pamiątek po poecie, jego rodzinie i twórczości. Muzeum mieści się w klasycystycznym, dziewiętnastowiecznym dworku Jabłonowskich, zaprojektowanym przez Jakuba Kubickiego; całość otacza park w stylu angielskim.

Zaczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia kamiennego obelisku, stojącego w miejscu słynnej lipy, pod którą odpoczywał i tworzył Jan Kochanowski. Pomnik przedstawia symboliczny sarkofag Urszulki oraz popiersie Piotra Kochanowskiego. Nieopodal znajduje się kamienna ławeczka, o której krąży legenda, iż ten, kto na niej usiądzie, stanie się wybitnym poetą. Pobyt umilała nam deklamacja utworów J. Kochanowskiego przez uczennice: Żanetę Chmielewską, Martynę Sikorę, Darię Trafisz. Historię tego miejsca w ciekawy sposób przybliżyła nam pani Anna Kocewiak.

Następnie udaliśmy się do dworku. Po sześciu salach wystawowych, zawierających zbiory wielu wartościowych rzeczy dotyczących poety oprowadzała nas ani przewodnik. W pierwszej Sali mogliśmy podziwiać oryginalne drzwi z dworku Kochanowskiego z uwiecznionym herbem Korwin i inicjałami J.K.  Kopię księgi Akademii Krakowskiej z 1554 roku z wpisanym po łacinie nazwiskiem Jana Kochanowskiego. Na ścianie wisiał gobelin „Jagiellońskie dysputy”, ukazujący twórcę z Czarnolasu pomiędzy dwoma profesorami na tle Collegium Maius. Wizerunek jest nieprawdopodobny, gdyż przedstawia poetę jako sędziwego mężczyznę, a w rzeczywistości w owym czasie był młodym chłopcem. Wystawę muzealną wzbogaca nawiązujący do epoki renesansu wenecki inkrustowany stół o florystycznych motywach ułożonych w mozaikowe wzory. Ta sala wprowadza nas w złoty wiek i pokazuje J. Kochanowskiego jako podróżnika. Poeta przebywał we Włoszech, na uczelni w Padwie, pruskim Królewcu Francji. Gabloty zawierające m.in. rzeczy codziennego użytku, były w kształcie renesansowych okien.

Sala druga prezentuje twórczość J. Kochanowskiego w okresie, gdy był sekretarzem na dworze króla Zygmunta Augusta. Przebywał wtedy w Krakowie, w tym czasie powstawały utwory polityczne m.in. „Satyr”, „Dziki mąż
”. Pomieszczenie zdobi kolejny gobelin „Jan Kochanowski sekretarzem króla Augusta Zygmunta”, a także kopie obrazów J. Matejki. Oglądaliśmy pierścionek zaręczynowy przeznaczony dla pierwszej miłości pisarza.

Trzecia ekspozycja pochodzi z okresu czarnoleskiego. Otwiera ją motto z fraszki „Na dom w Czarnolesie”: „Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje”. J. Kochanowski przebywał w Czarnolesie w latach 1570-1584. Znajduje się tu gobelin „Treny” pokazują obumarłe drzewo, na którym rozsiadły się złowieszcze, czarne ptaki. W dole tkaniny przedstawiony był portret trumienny Urszulki. Gobelin wywołuje smutek i skłania do refleksji. Możemy podziwiać kopie dzieła J. Matejki „Kochanowski nad zwłokami Urszulki”.

Sala czwarta utrzymuje tematykę patriotyczną i obywatelską. W pokoju powstawiane są elementy uzbrojenia. Ściany przyozdabia obraz, na którym widnieje król Stefan Batory i gobelin „Odprawa posłów greckich”.

Salę piątą tworzy  zrekonstruowany gabinet poety oddzielony od zwiedzających szybą. Odtworzono w nim postać J. Kochanowskiego. Głównym eksponatem Sali był fotel kryty kurdybanem.

Sala szósta przedstawia temat „Poeta nieśmiertelny, jego kult oraz tradycja czarnoleska w kulturze polskiej”. Wystawiony ostał obraz Karola Millera „Odwiedziny w Czarnolesie i przedmioty ze statku „Jan Kochanowski” m.in. dzwon.

Ściany każdego pomieszczenia zdobiły cytaty z utworów J. Kochanowskiego uwiecznione pięknym i fantazyjnym charakterem pisma. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się do dworskiej piwnicy. Oglądaliśmy zrekonstruowane postaci J. Kochanowskiego i jego towarzyszy bawiących się na uczcie.

Potem pojechaliśmy do kościoła w pobliskim Zwoleniu. Głos zabrała pani Anna  Kocewiak. Opowiadała nam o dziejach  tego gmachu. Zeszliśmy do grobu wielkiego poety, który doczekał się aż pięciu pochówków. Następnie odwiedziliśmy Sycynę. Miejscowość, w której na świat przyszedł słynny autor trenów. Przyglądaliśmy się obeliskowi wskazującemu miejsce położenia rodzinnego dworku Kochanowskiego. Dowiedzieliśmy się, że Sycyna została podzielona na dwie części pomiędzy Jakuba i Mikołaja Kochanowskich. Dotarliśmy do obydwu działek, niegdyś wydzielonym w braciom w spadku. Pod pomnikiem upamiętniającym żywot J. Kochanowskiego wyrecytowały wiersze4 Joanna Perzyna i Żanetę Lewandowską.

     Po ukończeniu eskapady po Ziemi Radomskiej wybraliśmy się w drogę  powrotną. Do Belska Dużego przyjechaliśmy ok. godziny 15.35. Wszyscy wróciliśmy do domów z wieloma cennymi wspomnienia.

     Bardzo mi się podobała wycieczka do rodzinnych stron J. Kochanowskiego. Dowiedziałam się wielu ciekawych i istotnych faktów życia wielkiego polskiego poety. Mogłam podziwiać dzieła sztuki pochodzące z dawnych epok. Wyjazd w okolice Czarnolasu pozostawił mi mnóstwo przyjemnych wspomnień i niezapomnianych wrażeń.

                                          Autorką sprawozdania jest Sylwia Perzyna klasa 2b

 
ZDJĘCIA Z WYCIECZKI KLAS IIA I IID
 
 
 
 

 

Strona tytułowa     Imprezy 2011/12