Grójbój 2012
 
 

„Dawne annały […] wiele mówią o małych i wielkich dziełach miłosierdzia, jakie mieszkańcy […] podejmowali, porwani kaznodziejskim zapałem księdza Piotra Skargi”

                                                                                                 Jan Paweł II

 
 

Rok 2012 jest poświęcony  pamięci ks. Piotra Skargi, w bieżącym roku obchodzimy  400. rocznicę jego śmierci. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Miejsko-Gminna  Biblioteka  w Grójcu zorganizowała XIX edycję Turnieju Wiedzy o Grójcu i Regionie, popularnie nazywanym „Grójbój”, którego głównym hasłem było „Dobroczynne dzieło ks. Piotra Skargi”. I tu zaczyna się nasza przygoda…

Informację o konkursie otrzymaliśmy od pani Joanny Bodych w marcu. Bez dłuższego zastanowienia zgłosiłam wraz z Tymoteuszem Wójcikiem chęć uczestniczenia, podobnie uczynili nasi koledzy z klasy: Justyna Jasiorowska i Stefan Matyjas, którzy stanowili drugi zespół (w zeszłym roku również byliśmy przedstawicielami naszego gimnazjum i stwierdziliśmy, że to powtórzymy). Rozpoczęła się żmudna indywidualna nauka. Przyznaję, było to dość nużące – materiał zawierał sporą ilość informacji, mnóstwo dat, co - jak powszechnie wiadomo - nie sprzyja szybkiej nauce.

W kwietniu nadszedł czas na eliminacje szkolne, ponieważ jedną szkołę mogły reprezentować tylko dwie drużyny, a w naszej  zgłosiły się cztery. Przystępując do testu szkolnego czuliśmy lekką tremę, gdyż… powiem wprost, nie byliśmy jeszcze idealnie przygotowani. Parę dni później, rano, przed lekcjami podeszła do nas pani Joanna Bodych i ogłosiła, że mnie i Tymoteuszowi oraz dziewczynkom z klasy 1c poszczęściło się! Z radości aż „spociły” mi się oczy…  Trzeba było jednak wziąć się w garść i natychmiast przystąpić do dalszej nauki, gdyż na początku maja czekały nas półfinały, do których należało się bardzo dobrze przygotować. Kolejna porcja czasu poświęconego pracy nad materiałem, tłumaczenie, pytanie, testy sprawdzające…  Chcąc coś osiągnąć, musieliśmy się przyłożyć.

 10 maja  o godz. 10.00 w GOK-u rozpoczęły się półfinały. Konkurs obejmuje szkoły podstawowe i gimnazja z całego powiatu grójeckiego. W tym roku zgłoszono dwadzieścia dziewięć drużyn, w tym w naszej kategorii aż osiemnaście. Wszyscy byliśmy porządnie zestresowani widząc tylu przeciwników, ale nie daliśmy się. Dzięki pieczy sprawowanej nad nami i dziewczynami przez p. Natalię Nowacką dzielnie stanęliśmy do boju. 

Pierwszy etap konkursu to test składający się z 39 szczegółowych pytań zamkniętych , na których rozwiązanie dano nam 30 minut. Najpierw byliśmy troszkę przestraszeni tym faktem, jak się później okazało - zupełnie niepotrzebnie. Po napisaniu udaliśmy się na półgodzinną przerwę, podczas której komisja sprawdzała prace.  Ogłoszenie wyników i… wielka radość! Przeszliśmy i to w dodatku nie jako ostatni, lecz na drugim miejscu,  zdobywając 36 punktów na 39 możliwych. Ku naszemu zmartwieniu koleżanki z 1c niestety nie przeszły, ale już teraz trzymamy kciuki za ich sukces w następnym roku.

Po takim osiągnięciu nie mogliśmy odpoczywać – wręcz przeciwnie – musieliśmy szlifować dalej swe umiejętności, gdyż wiedzieliśmy, że w finałach komisja jest bardzo surowa i do nieszczęścia wystarczy tylko małe potknięcie.  „Kuliśmy” materiał dalej.

18 maja, godz. 10.00, GOK. Ostatni etap. Niestety p. Joanna Bodych ze względów zdrowotnych nie mogła nam towarzyszyć i opiekę nad nami sprawowała p. Luiza Wójcik. Tym razem zamiast testu czekała nas odpowiedź  ustna. Każda drużyna losowała zestaw pytań – trafiliśmy na numer 9. W każdej z kopert znajdowały się cztery pytania punktowane od 1 do 4. W takiej też kolejności odpowiadała każda z grup. Wszystkie pytania były na swój sposób trudne, jednak stanęliśmy na wysokości zadania i ... odpowiedzieliśmy bardzo dobrze,  uzyskując maksimum punktów. Następnie, po zsumowaniu i porównaniu wyników z testem pisemnym (było to konieczne, gdyż w naszej kategorii aż cztery drużyny zdobyły maksymalną liczbę 10 punktów) ogłoszono wyniki.

Mając na swym koncie 36 półfinałowych i 10 finałowych oczek zostaliśmy wicemistrzami konkursu „Grójbój”! Radość nasza była ogromna i oboje odetchnęliśmy z ulgą – już po wszystkim. Uradowani, z wygranymi aparatami fotograficznymi w rękach,  od razu poinformowaliśmy o naszym sukcesie panią Bodych, która nie dowierzając pogratulowała nam i następnego dnia serdecznie ucałowała. W nagrodę za przygotowanie drużyn otrzymała  książkę o Grójecczyźnie oraz pamiątkowy dyplom.

Kończąc, chciałabym w imieniu swoim i Tymoteusza podziękować p. Joannie Bodych za całokształt pracy włożonej w nasze przygotowanie. Na słowa uznania zasługują również p. Natalia Nowacka oraz p. Luiza Wójcik, którym za wsparcie, pomoc i ciepłe słowo serdecznie  dziękujemy. 

Zachęcam wszystkich uczniów naszego gimnazjalnego społeczeństwa do uczestnictwa  w tym konkursie – naprawdę warto!

                                                                                                                          Paula Kwapisz  IIa

 

                                                    Paula Kwapisz

                   Tymoteusz Wójcik

Strona tytułowa     Imprezy 2011/12