Harcerze Szczepu Drużyn
im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
w Belsku Dużym  Drużyną Reprezentacyjną ZHP
podczas obchodów setnej rocznicy
bitwy pod Kostiuchnówką. 
 
 

Harcerze Szczepu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Belsku Dużym wraz z harcerzami Hufca ZHP Orneta stanowili Drużynę Reprezentacyjną ZHP i wraz z licznymi delegacjami z Polski i Ukrainy wzięli udział w uroczystości setnej rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką - największej i najkrwawszej bitwy Legionów Polskich w pierwszej wojnie światowej.

W tym miejscu w 1916 roku trzy brygady legionistów Józefa Piłsudskiego przez kilka dni bohatersko odpierały ataki wojsk rosyjskich. Głównym miejscem obchodów w dniu 20 sierpnia 2016 stał się cmentarz legionowy w Polskim Lasku.

Na uroczystość przybyli m.in. ambasador RP w Kijowie, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, ministerstw i urzędów centralnych, potomkowie legionistów, weterani II wojny światowej, harcerze, strzelcy, rekonstruktorzy, Polacy zamieszkujący Wołyń, instytucje, środowiska i organizacje pielęgnujące tradycje legionowe i patriotyczne oraz prowadzące współpracę z samorządami i szkołami na Ukrainie, ukraińskie władze samorządowe oraz mieszkańcy Kostiuchnówki. Głównym organizatorem obchodów był pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek. Po mszy została odmówiona modlitwa ekumeniczna za dusze wszystkich poległych żołnierzy. Obchodom towarzyszyła asysta Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która przy grobach legionistów oddała salwy honorowe. Listy do zebranych na uroczystości wystosowali prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. 

Obchody zakończyła inscenizacja bitwy pod Kostiuchnówką w autentycznych plenerach. Przyjechali na nią rekonstruktorzy z Polski oraz z Ukrainy.

Poza uroczystościami harcerze mieli okazję zobaczyć tereny, na których walczyli polscy legioniści oraz Salę Tradycji w budynku Centrum Dialogu "Kostiuchnówka". W drodze powrotnej z Ukrainy odwiedzili również cmentarz w Przebraży oraz zwiedzili Łuck.
 
                                                                                             /info: kostiuchnowka.eu/
                                                   Zdjęcia: Weronika Małachowska i ZHP
 
 
 
 
 
 
 
 
Imprezy 2016/2017