Jan Jasiński
 
ABSOLWENT 2014
 
 
 
Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?
 
Ta przygoda zaczęła się właściwie z chwilą mojego urodzenia, już wtedy w moim domu często w tle leciała jakaś płyta, a jednym z pierwszych zawodów, który sobie wymarzyłem było nagłaśnianie koncertów – praca realizatora dźwięku. W zerówce poznałem mojego przyszłego nauczyciela gry na klawiszach, który prowadził zajęcia z rytmiki. Natomiast w pierwszej klasie podstawówki rozpocząłem pod jego okiem naukę gry. Jednak nie byłem zbyt dobrym uczniem, nie lubiłem grać z tych czarnych kropek, wolałem się uczyć utworów na pamięć. Jednak wspomniany nauczyciel wprowadził mnie także w świat produkcji muzycznej, dzięki niemu zobaczyłem, jak wygląda prawdziwa praca w studio nagrań. Zacząłem stopniowo zbierać różnego rodzaju sprzęt muzyczny i bawić się w nagrywanie. Mniej więcej tak to się zaczęło. Pod koniec nauki, która w sumie trwała siedem lat poznałem jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy: skalę bluesową. Był to dla mnie pierwszy krok do improwizacji, która zawsze była podziwianą przeze mnie umiejętnością.
 
Od jak dawna grasz na gitarze?
 
Z gitarą po raz pierwszy zetknąłem się w szóstej klasie podstawówki. Dostałem ją na urodziny i wtedy nie wyobrażałem sobie, że tak mnie wciągnie. Miałem tylko się nauczyć podstawowych akordów i grać różne piosenki oraz pieśni religijne – od nich tak naprawdę zaczynałem.
 
Jacy artyści Cię inspirują, kto jest Twoim autorytetem?
 
Jeśli chodzi o moich ulubionych artystów, to mógłbym tu wymieniać B.B. Kinga, Dire Straits, Roberta Cray'a, Buddy'ego Guya, Raya Charlesa. Jednak największy wpływ, jeśli chodzi o styl muzyczny, styl gry, brzmienie, itp., wywarł na mnie Eric Clapton. Jego styl życia w latach młodości stanowczo krytykuję, jednak bez wątpienia jest świetnym muzykiem. Natomiast autorytetem dla mnie jest moja rodzina. Tylko z najbliższych mogę brać przykład.
 
Jakiej muzyki słuchasz najczęściej?
 
Słucham muzyki różnorodnej, od rock and rolla przez jazz, kończąc na reagge. No i oczywiście bluesa, który jest moim ulubionym gatunkiem.
 
Jakie są twoje zainteresowania?
 
Większość moich zainteresowań sprowadza się do muzyki, lubię na przykład zajmować się różnym sprzętem muzycznym, czasem sam buduję coś z tej dziedziny. Oprócz tego uwielbiam czytać i oglądać filmy.
 
Czy w Twoich planach na przyszłość jest miejsce na muzykę?
 
Na pewno, niestety nie mogę powiedzieć, w jakim stopniu muzyka będzie moim hobby, a w jakim prawdziwym zawodem, jednak wiem, że będzie grać, nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej.
 
 
                                    Z Janem Jasińskim rozmawiała Natalia Rurant


GALERIA Z GITARĄ
 
Londyn 2014 Cmentarz Polski w Katyniu 2014
 
Z Olgą Ciężkowską, Dzień Nauczyciela 2013
 
 
XII Festiwal Piosenki Angielskiej
 
 
 
CDN
 
 
 
 
 
 
 
 
Strona tytułowa