Szlakiem bohaterów
 „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
 
WYCIECZKA KLASY IIA I IIB
 

24 października 2013 roku udaliśmy się do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów książki pt. „Kamienie na szaniec”.

Z początku pogoda nam nie dopisywała, potem było już coraz lepiej.

Po przyjeździe skierowaliśmy się na ulicę Nowe Miasto pod dom Rudego, Jana Bytnara, gdzie przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje o tej postaci.

Następnie udaliśmy się pod Więzienie na Mokotowie, przy ul. Rakowieckiej. Nieopodal znajduje się Ministerstwo Oświaty, gdzie funkcję ministra pełni p. Krystyna Szumilas.

Po krótkim spacerze po ulicy Rakowieckiej pojechaliśmy na Aleję Szucha, tam zwiedziliśmy „Mauzoleum walki i męczeństwa 1939-1945” - po uprzednim wysłuchaniu krótkiej audycji o postaciach odbywających karę w tym miejscu.

Po zwiedzaniu Mauzoleum podążyliśmy w stronę Liceum im. Stefana Batorego,  do którego uczęszczali główni bohaterowie książki - czyli Rudy, Zośka i Alek. W maju 1939 pisali oni maturę.

 Potem pojechaliśmy na ulicę Nowy Świat i zatrzymaliśmy się przy pomniku Mikołaja Kopernika.  Przypomnieliśmy okoliczności brawurowej akcji, podczas której Alek zdjął niemiecką tablicę, zakrywającą pierwotny napis. Zasypał ją śniegiem, nieopodal pomnika, następnie chłopcy za pomocą sanek wywieźli ją i ukryli.

Po odwiedzeniu pomnika Mikołaja Kopernika dostaliśmy się do Arsenału. Tam miała miejsce akcja odbicia Rudego z rąk gestapowców. Uwolniono wówczas około 25 więźniów. Po wysłuchaniu krótkiej opowieści o Arsenale, mieliśmy trochę czasu na odpoczynek i posiłek.

Następnie udaliśmy się na Pawiak, gdzie poznaliśmy realia panujące w tym więzieniu w okresie okupacji hitlerowskiej. Odsłuchaliśmy też wiele grypsów od więźniów Pawiaka. (Grypsy były to wiadomości pisane małym drukiem,  najczęściej przenoszone w guzikach lub innych niepozornych miejscach).

Po opuszczeniu Pawiaka pojechaliśmy na Powązki, aby odwiedzić groby bohaterów II wojny światowej, między innymi Rudego. Przy jednej z mogił odśpiewaliśmy piosenkę pt. „Warszawskie dzieci” i recytowaliśmy wiersze związane z tematem naszej wyprawy.

Do domu powróciliśmy około godziny 19:30. Wycieczka pozwoliła nam utrwalić informacje o lekturze i  bohaterach II wojny światowej.

 
                                                                                                                                   Relacja - Arseniusz Mazuro
 
 
Funkcję przewodnika pełniła p.Anna Kocewiak,
która wraz z p.Krzysztofem Wójcikiem sprawowała opiekę nad uczniami.
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
   
 
 
 
 
 
Zdjęcia - Weronika Małachowska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Strona tytułowa