Rosja-Białoruś-Litwa
 

Wyprawa patriotyczna

uczniów klas trzecich

Publicznego Gimnazjum

 im. Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego

w Belsku Dużym

śladami wybitnych Polaków

na dawnych Kresach Wschodnich

 

Nasze gimnazjum od 6 lat nosi imię Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, kapelana „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, który 12 maja 1940 roku wyjechał ostatnim transportem z obozu w Kozielsku. Cudem uniknął śmierci. Razem z Armią Andersa przeszedł szlak aż do Londynu. Dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do końca budowę cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Rokrocznie, młodzież klas trzecich, kultywując dzieło Patrona, bierze udział w wyprawie do Katynia, aby upamiętnić śmierć polskich oficerów.

Nasza wyprawa jest możliwa dzięki wielkiemu wsparciu finansowemu i zaangażowaniu Rady oraz Zarządu Gminy w Belsku Dużym. Za co bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Wstępne informacje na temat wyjazdu otrzymaliśmy już na początku roku, ponieważ wszyscy chętni musieli się przygotować: wyrobić paszporty, zrobić zdjęcia do wizy.

Tegorocznemu wyjazdowi towarzyszył pewien niepokój naszych rodziców wynikający z sytuacji politycznej w tym regionie Europy. Stąd część wcześniej zgłoszonych osób zrezygnowała z wyprawy i ostatecznie nasz grupa liczyła 41 uczestników.

W niedzielę 25 maja 2014 roku o godzinie 6: 15 wszyscy uczestnicy spotkali się na parkingu przy szkole. Po zapakowaniu bagaży do autokaru, pożegnaliśmy się z rodzicami i o godzinie 6: 30 ruszyliśmy w podróż. Razem z nami pojechała pilotka - Pani Irena.

 Około godziny 11:00 przekroczyliśmy granicę w Terespolu - Brześciu. Większość miała obawy co odprawy granicznej, ponieważ nasz wcześniejsze wyjazdy odbywały się na terenie Unii Europejskiej, gdzie przekroczenie granicy jest dziecinnie proste. Na szczęście nasze obawy nie były potrzebne, ponieważ wszystko poszło dobrze i po kontroli oraz wymianie waluty ruszyliśmy w dalszą drogę.

Pierwsze swoje kroki na białoruskiej ziemi skierowaliśmy do Berezy Kartuskiej. Miejscowość, która, kiedy zapytamy większość Polaków – z czym kojarzy wam się Bereza Kartuska - odpowiada, że z niczym. Temat pierwszego obozu koncentracyjnego stworzonego przez sancję w Polsce, mającego na celu izolowanie i niszczenie środowisk niechętnych sanacji, wydaje się być wstydliwy i rzadko poruszany przez nas. Miejsce Odosobnienia zbywane jest jako „drażliwy symptomat niedomagań społeczno- politycznych”. Warto dodać, że W 1866 po Powstaniu Styczniowym cały kompleks klasztorny, który zwiedziliśmy, został zlikwidowany przez władze carskie a jego elementy wykorzystano do budowy carskiego więzienia, które od 1934 roku było Miejscem Odosobnienia właśnie dla antysanacyjnej opozycji.

Dojechaliśmy do Kosowa Poleskiego, gdzie rozpoczęło się nasze poznawanie Kresów. Obejrzeliśmy pałac Pusłowskich, u podnóża którego stoi odrestaurowany dworek Mereczowszczyzna - miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki.

Kolejnym punktem na trasie naszej wędrówki po Białorusi były Baranowicze, gdzie w zanocowaliśmy w Domu Pielgrzyma.

Po śniadaniu 26 maja 2014 roku spakowaliśmy swoje rzeczy do autokaru, ponieważ tego dnia mieliśmy nocować na terenie Rosji. Pojechaliśmy do Nieświeża, gdzie zwiedzaliśmy zespół pałacowo – parkowy, dawną rezydencję i ośrodek dóbr Radziwiłłów, kościół katolicki pod wezwaniem Bożego Ciała fundacji księdza Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „ Sierotki”, Bramę Słucką oraz Ratusz.

Po długiej podróży dotarliśmy do Smoleńska, gdzie znajdowało się nasze miejsce zakwaterowania.

Wtorek 27 maja 2014 roku był najważniejszym dniem naszego wyjazdu. Po śniadaniu pojechaliśmy do Katynia. Las Katyński, zwany uroczyskiem Kozie Góry, leży po obu stronach Dniepru, na terenie którego 4 lub 5 kwietnia 1940 roku dokonano pierwszych rozstrzeliwań jeńców polskich z obozu w Kozielsku. 28 Lipca 2000 roku został utworzony Polski Cmentarz Wojenny, na którym, w sześciu mogiłach zbiorowych i dwu generalskich spoczywa 4412 oficerów Wojska Polskiego.

Pamiętając o tych, którzy tam spoczęli, w zadumie uczestniczyliśmy w liturgii, którą odprawił przybyły specjalnie dla nas ksiądz z Białorusi.

 

Następnie złożyliśmy wieniec od społeczności Gimnazjum oraz zapaliliśmy znicz. Uczestniczyliśmy tez w przygotowanym przez krótkim programie słowno-muzycznym.

 

Kolejnym celem naszej wędrówki po rosyjskiej ziemi było odwiedzenie miejsce katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu, która miała miejsce w dniu 10.04.2010 roku. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod symboliczną brzozą.

 

Kolejno zwiedziliśmy miasto Kreml - Twierdzę Smoleńsk oraz sobór Uspieński.

W restauracji w centrum Smoleńska poszliśmy na obiad, po posiłku ruszyliśmy w drogę powrotną do Baranowicz. Na miejsce noclegu dojechaliśmy późnym wieczorem, zjedliśmy lekką kolację i rozeszliśmy się do pokoi na odpoczynek.

Środa 28 maja 2014 roku był to ostatni dzień zwiedzania  Białorusi. Mieliśmy bardzo napięty plan, więc od razu po śniadaniu wyruszyliśmy do Zaosia, gdzie odwiedziliśmy: zrekonstruowany zespół dworski w dawnym folwarku, gdzie urodził się i mieszkał z rodziną Adam Mickiewicz. W miejscu tym znajduje się teraz muzeum poświecone jego osobie.

 

Zobaczyliśmy też jezioro Świteź, opiewane przez Adama Mickiewicza. Mogliśmy podziwiać jego niezwykłość i tajemniczość.

Następnym miastem, które zwiedzaliśmy był Nowogródek, w którym zobaczyliśmy dworek – Muzeum, pomnik i Kopiec Adama Mickiewicza, ruiny zamku książąt litewskich na Górze Zamkowej, kościół farny – gdzie odbył się ślub Władysława Jagiełły z Zofią Holszańską a wiele lat później chrzest Adama Mickiewicza. Następny przystanek tego dnia był w miejscowości, Bieniakonie, gdzie zobaczyliśmy grób Maryli Wereszczakówny – pierwszej miłości pisarza.

Przejechaliśmy do Wilna, gdzie zamieszkaliśmy w hotelu oddalonym o 300 metrów od Ostrej Bramy. Po zakwaterowaniu w pokojach poszliśmy na nocny spacer po Starówce.

Czwartek 29 maja 2014 roku, przedostatni dzień wyjazdu, poświecony był na zwiedzaniu Wilna. Po śniadaniu spotkaliśmy się z miejscowym polskojęzycznym przewodnikiem i rozpoczęliśmy poznawanie miasta od Starówki, gdzie zobaczyliśmy: Ostrą Bramę, Klasztor Bazylianów, Kościół Kazimierza, gotyki kościół świętej Anny, pomnik Adama Mickiewicza, Dom – Muzeum poety, Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu, Katedrę Wileńską z Kaplicą Królewską Świętego Kazimierza. Byliśmy także na Cmentarzu na Rossie, gdzie złożyliśmy kwiaty na grobie Matki generała Józefa Piłsudskiego z Sercem Marszałka. Po ciężkim dniu wróciliśmy do hotelu.

 W piątek 30 maja 2014 w dzień wyjazdu do domu zapakowaliśmy bagaże do autokaru i po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie ostatnich miejsc w naszej przygodzie z Kresami Wschodnimi. Zwiedziliśmy Uniwersytet Wileński z biblioteką wewnątrz, którego pierwszym rektorem był ksiądz Piotr Skarga. Później udaliśmy się do Trok, w których znajduje się zamek na wyspie i Muzeum Karaimskie, gdzie poznaliśmy historię tego ludu. Miasteczko było ostatnim punktem wyjazdu.

Po zjedzeniu, tradycyjnych litewskich pierogów o nazwie Kibiny wyruszyliśmy w drogę do domu. Jechaliśmy przez przejście graniczne Lazdijaj – Ogrodniki. Już w Polsce zatrzymaliśmy się w Albatrosie w Augustowie, aby rozprostować kości i zjeść obiad. W Belsku na parkingu, gdzie czekali na nas rodzice, byliśmy koło 21:00.

Wszyscy na długo zapamiętamy ten wyjazd. Tak ciekawa podróż może się już nie powtórzyć w naszym życiu. Warto jest odwiedzać takie miejsca, tym bardziej, że coraz mniej jest ludzi, którzy pamiętają te czasy, musimy walczyć o to, aby pamięć o naszej historii nie zanikła.

Jeszcze raz dziękujemy bardzo za pomoc w organizacji naszej wyprawy Władzom Samorządowym Gminy Belsk Duży, Pani Dyrektor Gimnazjum oraz prywatnym Sponsorom, bez których nie moglibyśmy świadczyć o naszym patriotyzmie.

 

Uczestnicy wyprawy

 

* * *

PROGRAM  >>> WYCIECZKI


* * *

 
ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ...
 
w galerii Natalii Fijałkowskiej
 
 
w galerii Izy Kołacz