KACPER LEWANDOWSKI
Laureatem Międzynarodowego Konkursu
„Kangur Matematyczny 2016”
 
 

Kacper Lewandowski, uczeń klasy IIB Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym, został laureatem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2016”. Podopieczny p. Agnieszki Kostrzewy, która jest jego wychowawczynią i nauczycielką matematyki,  zdobył 100% punktów w tym konkursie i jest jedynym laureatem w kategorii Kadet wśród  uczniów klas drugich gimnazjów w regionie radomskim.

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny  wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.

 W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs obejmował stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko.

W 1994 roku konkurs został wpisany do kalendarza imprez Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). W Polsce głównym organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, które przeprowadza Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W konkursie uczestniczą uczniowie z 60 krajów świata, którzy w tym samym dniu dostają te same zestawy zadań na danym poziomie.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest w sześciu kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet , Junior i Student.

Uczniowie dostają testy, które zawierają od 21 do 30 zadań w zależności od kategorii. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.  Zadania są trudne i wymagają od uczniów dużej wiedzy matematycznej, logicznego rozumowania oraz  szybkiego wykonywania obliczeń. Za błędnie rozwiązane zadanie uczestnicy dostają punkty ujemne, co jest dodatkowym utrudnieniem.

Do konkursu Kangur w całej Polsce przystępuje corocznie  ponad 300 000 uczniów. W regionie radomskim w tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 6879 uczniów w sześciu kategoriach.

Laureatami zostało sześć osób. Jedna osoba w kategorii Żaczek, trzy osoby w kategorii Maluch, jedna osoba w kategorii Kadet z  klasy I gimnazjum  oraz jedna osoba w kategorii Kadet z klasy II gimnazjum. Wśród nich jest Kacper, który w nagrodę pojedzie na międzynarodowy obóz rekreacyjno- matematyczny na Litwę ufundowany przez organizatorów konkursu.

Należy dodać, że jest to nie pierwszy matematyczny sukces Kacpra, gdyż w bieżącym roku szkolnym został laureatem I stopnia z wyróżnieniem Olimpiady Wiedzy Archimedes Matematyka  Plus uzyskując 100% punktów. Kacper jest także ubiegłorocznym laureatem Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Pangea”.

Serdecznie gratulujemy Kacprowi tak wielkich sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć.

W Międzynarodowym  Konkursie „Kangur Matematyczny 2016”

następujący uczniowie naszej szkoły uzyskali wyróżnienia:

 
Kategoria Kadet
 
Adam Kępka - klasa IA
Krystian Zborowski - klasa IA
Kacper Kieszek - klasa IIB
Anna Samsel - klasa IIB
 
  Kategoria Junior
 
Patrycja Olczak - klasa IIIB
Aleksandra Sybilska - klasa IIIA
 
Wysoki wynik uzyskał Małachowski Rafał z klasy IB
 
    Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć.
 
              Uczniów do konkursu przygotowały panie: Agnieszka Kostrzewa i Wiesława Adamczyk.
 


Strona tytułowa     Imprezy 2015/2016