Mam w sercu i pamięci tyle krzyży...

"Ja Kapelan Pomordowanych na Wschodzie, któremu Bóg dał łaskę uczestniczenia w ekshumacji i łaskę uczestniczenia w postawieniu krzyży w Katyniu, Charkowie, Miednoje, proszę każde miasto, wioskę, każdą parafię by na swoich cmentarzach umieściło „Krzyż Golgoty Wschodu”. Na wielu cmentarzach już one są, jednak nie na wszystkich.

A czy istnieje takie miejsce w Polsce, którego by ta zbrodnia nie dotknęła? Pamięć o pomordowanych na Wschodzie powinna być zachowana. Pamięć o nich jest częścią naszych dziejów, naszego misterium narodowego.”   [2004, Poznań]

 

 

31 lipca 1981 r. stanął pierwszy Pomnik- Krzyż Katyński w Polsce.W konspiracyjnej akcji w Dolince Katyńskiej na Powązkach, kierowanej przez Stefana Melaka, brało udział 31 osób z Warszawy, Lublina, Gdańska, Katowic i Siedlec. Pomnik nie doczekał do 1 sierpnia - na prośbę ambasady radzieckiej kilkutonowy krzyż i płyta z napisem KATYŃ 1940 zostały nocą usunięte przez SB przy użyciu ciężkiego sprzętu. Zdjęcie zostało wykonane tuż po ustawieniu pomnika. (www.sfu.ca)

 
 

Ksiądz Peszkowski przed Pomnikiem Katyńskim w Grudziądzu (2000)

 

Kraków

 

Lublin

 
 

Szczecin

 

Wrocław

 

Zamość

 

Słupsk

 

Osieczna

 

Łuków

 

Warszawa - Powązki

 

Kielce

 

Łódź

 

Katowice

 

Szwecja - Sztokholm

 

Anglia - Londyn

 

USA - Chicago

 

 

 

Strona tytułowa nadanie imienia