Polskie ścieżki na Litwie
 
WYCIECZKA KLAS DRUGICH  28.05. - 01.06.2012
 
Relacja w drodze:-)
 
Nagrobek Emilii Plater w małej miejscowości Kapčiamiestis (po polsku Kopciowo). 
Kościół śś Piotra i Pawła w Wilnie.
Kościół w Sorokpolu, gdzie ochrzczono Piłsudskiego. Pani Dyrektor Janina Pawełek wpisuje się do księgi pamiątkowej. W gablocie - chrzcielnica.

Metryka chrztu Józefa Piłsudskiego w kościele św. Kazimierza, spisana w jęz. rosyjskim, w przekładzie na jęz. polski brzmi następująco: ”Rok 1867, dnia 15 grudnia w Sorokpolu, w kościele rzymskokatolickim ksiądz Tomasz Woliński, proboszcz tego kościoła ochrzcił z zachowaniem wszystkich obrządków Sakramentu imieniem Józef Klemens niemowlę płci męskiej urodzone 1867 roku dnia 5 grudnia w dobrach Zułów parafii Sorokpolskiej, syna małżonków ślubnych Józefa i Marii z Billewiczów Piłsudskich stanu szlacheckiego. Trzymali do chrztu Józef Marcinowski z Konstancją Rogalską, oboje szlachetnie urodzeni.”

 

Przed Ostrą Bramą w Wilnie.
Klasycystyczny dworek w Pikieliszkach z początku XIX wieku., od 1930 r. należał do Aleksandry i Józefa Piłsudskich. Marszałek chętnie tu spędzał długie letnie urlopy, podczas których dużo czytał, łowił ryby, jeździł do pobliskiego Wilna, spotykał się z legionistami.
Obecnie mieści się tu biblioteka wsi Pikieliszki.
Marszałek przyszedł na świat we wsi Zułowo. Dwór Piłsudskich uległ zniszczeniu w 1939 roku, obecnie znajduje się tam pamiątkowa tablica.
Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego.
Dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego.
Cmentarz na Rossie. Grób Matki Piłsudskiego, gdzie spoczywa Serce Marszałka.
Troki. Zamek Księcia Witolda.
Troki, Świątynia Karaimska.
Pani Anna Kocewiak - chwila relaksu.
 
Zdjęcia - p. Bogusław Cieślak

 

Strona tytułowa     Imprezy 2011/12