M a ł a  W i e ś

 

     

 

Pałac - z przynależnymi zabudowaniami - w Małej Wsi powstał pod koniec XVIII według projektu Hilarego Szpilowskiego na zlecenie Bazylego Walickiego, wojewody rawsko-mazowieckiego.

Bazyli Walicki w latach  młodości przebywał na dworze francuskiego króla Ludwika XVI. Po powrocie poślubił Różę Nieborską, która  w posagu wniosła mu Małą Wieś. Niedługo potem ufundował kościół parafialny w Belsku a na miejscu drewnianego dworu w malej Wsi postanowił wybudować  klasycystyczny pałac. Po wybudowaniu pałacu powstały zaczątki sielankowego ogrodu w stylu angielskim, który udoskonalano w ciągu całego XIX wieku. W drugiej połowie XIX wieku w pałacu przebywał polski przyrodnik prof. Antoni Waga, który upiększył park, wprowadzając wiele rzadkich odmian roślin.

Obok Walickich właścicielami pałacu i okolicznych włości byli Lubomirscy i Morawscy.

W Małej Wsi ostatnie lata swojego życia spędził pułkownik Jan Kozietulski, bohater spod Sommosierry, szwagier Józefa Walickiego, starosty mszczonowskiego.

Jednym z właścicieli Małej Wsi był książę Jan Tadeusz Lubomirski, który w 1863  był członkiem Rządu Narodowego, a potem został zesłany na Syberię.  Jego najstarszy syn, Zdzisław Lubomirski, odziedziczył majątek. To on w czasie I wojny światowej  był członkiem Rady Regencyjnej, potem prezydentem Warszawy i senatorem. Zmarł w 1943 r. po długim pobycie na Pawiaku.

Do 1944 r. Mała Wieś była własnością Morawskich. Po wojnie zespół pałacowy został przejęty przez Instytut Ziemniaka, następnie MSZ, wreszcie Urząd Rady Ministrów.

 

Strona tytułowa  Wokół nas