Grudzkowola

 
Po lewej stronie drogi - Kępina, po prawej - Grudzkowola.
 
Niewielka miejscowość w gminie Grójec położona w odległości trzech do pięciu kilometrów na południe od Grójca. Najbardziej oddalona od miasta część rozpościera się wzdłuż drogi przecinającej Trakt Lewiczyński i od wschodu graniczy z Kępiną. Najbliższa - rozpoczyna się tuż za grójeckimi żwirowniami. Trzecia - sięga do drogi Grójec - Belsk w okolicach Odrzywołka. Nazwa wsi wskazuje na to, że powstała ona z woli grodu.
 
W 2011 roku sołtysem Grudzkowoli ponownie została wybrana pani Aneta Tull. W wyborach wzięło udział 18 na 131 uprawnionych do głosowania mieszkańców wsi (13,7%).
 
Rolnicy zamieszkujący Grudzkowolę specjalizują się w uprawie drzew owocowych, z przewagą jabłoni, śliw i wiśni.
 

 
Skupem owoców zajmuje się m.in. firma Agroserw (zaopatrująca np. sieć sklepów Biedronka).  W jej sąsiedztwie funkcjonuje ceniona szkółka drzew owocowych.

 

Pośrodku wsi ocalał niewielki fragment lasu, który niestety mimo działań ze strony Gminy od czasu do czasu zamienia się w dzikie śmietnisko.

 
 
 

Na północ od lasu znajduje się opuszczona żwirownia z niewielkim jeziorkiem na dnie, obecnie własność prywatna, obowiązuje zakaz wstępu.

 
 
 
 
 
 

We wsi znajduje się kapliczka, przy której co roku odprawiane są majowe nabożeństwa. Wieś przynależy do parafii Świętego Mikołaja w Grójcu.

 
 

 

Niektóre gospodynie stworzyły wokół domów wielobarwne ogródki kwiatowe.

 
 

Wieś przecinają szyny dawnej, pełnej uroku kolejki wąskotorowej (na temat "ciuchci" krążą legendy -  ponoć jeździła tak wolno, że pasażerowie z pierwszego wagonu mogli wysiąść, nazbierać kosz grzybów  i wskoczyć do ostatniego wagonu). Tory zarosły dzikimi krzewami, ich przyszłe losy nie są znane, choć jeszcze nie tak dawno snuto plany poprowadzenia wzdłuż nich ścieżki rowerowej.

 
 
 
 
 

 

Strona tytułowa