Rębowola
 
Rębowola to wieś położona w województwie mazowieckim (w latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa radomskiego) w powiecie grójeckim, gminie Belsk Duży . Leży 5 km od Belska Dużego i 11 km od Grójca w stronę Białej Rawskiej .

Wieś liczy 117 gospodarstw i około 500 mieszkańców. Od roku sołtysem wsi jest pani Iwona Snopek.

Ludzie utrzymują tu się przeważnie z gospodarstw sadowniczych, są to zazwyczaj sady z jabłoniami, z czego znany jest cały powiat.

Gospodynie prowadzą tu piękne przydomowe ogródki,  pełne kolorowych kwiatów.  Na uboczu Rębowoli znajduje się kopalnia piachu, pospółki i  żwiru. Jest to obecnie teren prywatny.

Jednym z zabytków znajdujących się w Rębowoli jest zespół pałacowo – parkowy z XIX wieku z parkiem krajobrazowym o powierzchni 3,53 ha. Dwór został wybudowany w międzywojniu dla rodziny Jaruzelskich . Po 1945 roku został silnie zdewastowany , ale w latach 90. został odrestaurowany staraniem nowego  prywatnego właściciela. Całość jest skomponowana w duchu neorenesansu .

Pośród wielu skupów owoców w Rębowoli znajduje się też Firma ECO FRUITS, która zajmuje się produkcją oraz dystrybucją owoców i warzyw na rynek krajowy i zagraniczny. 

Jest tu też sklep z wózkami widłowymi sąsiadujący ze sklepem spożywczo – przemysłowym.

Warto tu też przyjechać po pyszny , słodki i prawdziwy miód prosto z ula.

 
 
 
Tekst i zdjęcia - Aneta Kruszewska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Strona tytułowa