Turowice

 

Turowice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w gminie Jasieniec. Znajduje się około 15 km od Belska Dużego.

Nazwa miejscowości Turowice swój rodowód wywodzi prawdopodobnie od słowa "tur". Lasy znajdujące się w tej miejscowości obfitowały w różnego rodzaju zwierzynę, dominował tur. Częstokroć ludzie osiedlając się na jakimś terenie i tworząc tam osadę, nadawali jej nazwę stworzoną od swego "odroślinnego" lub "odzwierzęcego" nazwiska. Tak też prawdopodobnie było w przypadku Turowic, których nazwa - wskutek niejednolitych norm ortograficznych w średniowieczu - brzmiała kolejno: Turowice, Turovicze, Thurowijcze, Thurowo, Turowicze, by ostatecznie powrócić do swej pierwotnej, do dziś obowiązującej formy.
 
Prawdopodobnie przed 1840 r. powstał we wsi drewniany parterowy klasycystyczny dworek. Zbudowany on został  na planie wydłużonego prostokąta. Pośrodku frontowej elewacji tegoż dworku wykonano czterokolumnowy także drewniany portyk, zwieńczony trójkątnym frontonem.

Przy dworze powstał park ze stawem o łącznej pow. początkowej ponad 1 ha, później rozszerzony o dalsze 1,5 ha i dwa mniejsze stawy . Układ parku wyznaczały cztery aleje: grabowa, lipowa, topolowa i bukszpanowa. Na terenie parku znajdowały się także m.in. drzewa świerków, klonów, brzóz oraz wiele gatunków krzewów i kwiatów uformowanych w klomby i żywopłoty. Obecnie Pałacyk został z powrotem przejęty w ręce dziedziców wcześniejszych właścicieli i jest odnawiany.

Znajduje się tu też stadnina koni.

 

Więcej o Turowicach na stronie wsi: http://www.turowice.republika.pl/

 

 
 
 
 
 
Opracowanie i zdjęcia  - Karolina Wrzesińska

 

Strona tytułowa