W Muzeum Powstania
Warszawskiego
 

Wycieczka klas IIIb i IIId - 16 stycznia 2009

 

 

 

W Muzeum Powstania Warszawskiego byłam już drugi raz. Myślałam, że dobrze wiem, co mnie czeka i co tam zobaczę, ale myliłam się.

Przewodnik, p.Andrzej Komuda, opowiadał, a ja oczami wyobraźni widziałam tamtą  Warszawę. Widziałam chłopców, dziewczynki, często dzieci, rzucające pod czołgi butelki napełnione benzyną. Widziałam moich rówieśników, którzy nie chodzili na dyskoteki, nie cieszyli się wschodzącym słońcem, ale borykali się ze strachem, z rozpaczą, z utratą bliskich. Widziałam młodzież, która zbyt wcześnie musiała stać się dorosła, młodzież ukrywającą się w kanałach; sanitariuszki dźwigające rannych; młode, zakochane dziewczyny, żegnające swoich chłopców, którzy zginęli w walce. Zabrano im wszystkim najpiękniejsze lata, które wojna, powstanie, zamieniły w koszmar.


        My, dzisiaj, jesteśmy im winni pamięć, często dla bezimiennych bohaterów, dzięki którym możemy cieszyć się życiem, spokojnie uczyć się i żyć w wolnym kraju. Teraz wiem, że za każdym razem, kiedy będę wchodziła do tego muzeum, doznania będą coraz głębsze.

Każdy Polak powinien zwiedzać to muzeum kilkakrotnie, bo jest to nasze  uczestniczenie w historii, hołd oddany tym, którzy walczyli za nasz kraj, choć wiedzieli, że zginą.

                                                                 Sandra Katana

Weronika Korczak i Sandra Katana słuchają, jak bije Serce Warszawy.

 

*

"Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, “Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.

Na drugi poziom ekspozycji można wjechać windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.


Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia – powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.

Centralnym punktem drugiej części ekspozycji w hali B, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom. W hali prezentowane są również wystawy czasowe, odbywają się konferencje, spotkania promocyjne, itp. W jej podziemiach znajduje się sala „Niemcy”, przedstawiająca Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło.

W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności zasadniczym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego."

                                                                                Źródło: www.1944.pl

                                                                                                                 

 
Mateusz Grzyb, Marcin Beliniak i Artur Lewandowski
w Parku Wolności na tyłach Muzeum.
 
Szymon Korczak, Karol Małachowski i Piotr Hermanowicz
przed Murem Pamięci.
 

Łukasz Kuberski, Wojciech Bocheński, Artur Dąbrowski i Bartek Zelman

przed Warszawską Syrenką.

 
 
Kopia podwarszawskich kanałów, które w różnorodny sposób
służyły konspiratorom i powstańcom; dla wielu z nich stały się mogiłą. 
 
Mateusz Grzyb i Piotr Hermanowicz przed jednym
z wmurowanych monitorów.
 
W specjalnej sali dramatyczna ekspozycja - wyniki ekshumacji ofiar tzw. Rzezi Woli (tablica informacyjna poniżej).
 
Podczas pobytu w Muzeum towarzyszył nam doskonały przewodnik, p.Andrzej Komuda,
który w przejmujący sposób opowiadał m.in. o pracy, poświęceniu i śmierci sanitariuszek
(zdjęcie powyżej i poniżej).
Karol Małachowski, Mateusz Grzyb i Szymon Korczak w skupieniu słuchają opowieści naszego przewodnika.
Kamil Tkaczyk
 
Ania Feliksiak, Kamila Górzyńska, Angelika Szewczyk
 
Mateusz Grzyb i Piotr Hermanowicz przed karykaturą Hitlera.
 
Karol Małachowski i Szymon Korczak
 
Na zgliszczach Warszawy - Piotr Hermanowicz i Marcin Beliniak
z p.Andrzeje Komudą.
 
Ruiny Warszawy - Michał Małachowski
 
Mundury Powstańców.
 
Klaudia Tkaczyk przed jedną z ekspozycji.
 
Marcin Beliniak
 
Angelika Szewczyk, Ania Feliksiak, Kamila Górzyńska i Karol Małachowski z symbolem Polski Walczącej w tle.
 
Sandra Katana, Piotr Hermanowicz i Weronika Korczak - zasłuchani....
 

Sylwia Kołacz i Anna Feliksiak po drugiej stronie gabloty z szybkostrzelnym karabinem, do którego nie było amunicji...

Przed motorem z czasów II wojny światowej.

 

Strona tytułowa         Imprezy 2008/2009