5. rocznica śmierci

Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.
 
8 października 2012
 
 

8 października 2012 roku przypadała piąta rocznica śmierci księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Aby uczcić pamięć patrona naszej szkoły, przedstawiliśmy poświęcony mu program artystyczny, który przygotowała p.Dorota Jaworska oraz p.Grażyna Drygiel - Mech. Za nagłośnienie odpowiadał p.Tomasz Fliszkiewicz.

   Pierwszy nasz występ miał miejsce w naszej szkole, a drugi w Domu Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Tamtejsze spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Golgota Wschodu. Przybyło na nie wielu zaproszonych gości m.in. arcybiskup Józef Glemp, Wiktor Węgrzyn, przedstawiciele rodzin katyńskich oraz przyjaciele księdza Peszkowskiego.

   Uroczystość rozpoczęła się otwarciem wystawy "Ksiądz Prałat Jastrzębiec Peszkowski". Po wysłuchaniu kilku przemówień, przyszedł czas na występ uczniów naszej szkoły. Program prowadzili narratorzy: Aneta Kruszewska i Łukasz Jasiński.

   Harcerze - Kinga Marczak i Damian Kasztankiewicz zagłębili nas w harcerskie wspomnienia księdza. Następnie przypomnieliśmy wszystkim wydarzenie, które być może ocaliło życie Zdzisławowi Peszkowskiemu. W rolę Wlastimila Hofmana wcielił się Bartek Sikorski, natomiast jego żonę - Adę odegrała Paula Kwapisz. Cyprian Bobrowski i Norbert Wierzbicki w pięknych strojach oficerskich wyglądali jak prawdziwi jeńcy przywiezieni z Pomorzan do obozu w Kozielsku, w którym przebywali razem z Peszkowskim. Już wtedy widzieli w nim niezwykłego człowieka. W nastrój smutku, żalu i tęsknoty wprowadził nas Michał Barsegian, przepięknie wykonując "Ostatni list". Agata Małachowska i Julka Wróbel jako polskie sieroty wywiezione do Kazachstanu w 1940 roku, opowiadały o swoich przeżyciach. Nadzieja na lepsze jutro powróciła do nich, kiedy zaczął im pomagać druh Peszkowski. Olga Lipińska drżącym głosem zaśpiewała "Jest taki kraj". Jej niesamowite wykonanie chwyciło za serca. W pięćdziesiątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej powstała "Modlitwa do Matki Boskiej Katyńskiej", którą ja miałam zaszczyt wyrecytować. W roli Wiktora Węgrzyna - prezesa Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego wystąpił Radek Tkaczyk, który również bardzo miło wspominał przyjaźń z księdzem. Chór, przy akompaniamencie pianistki - Olgi Ciężkowskiej oraz gitarzystów - Wojtka Janusa i Janka Jasińskiego wykonał "Matczyne ręce", "Modlitwę harcerską", i "Marsz Sybiraków". Na koniec Żaneta Chmielewiec powiedziała o okolicznościach śmierci prałata, a zakończyła słowami: "Jego śmierć pogrążyła w smutku wszystkich, których wspierał, którym pomagał, ze rękę prowadził, za których modlił się przez całe długie i piękne życie. W ich pamięci, w naszej pamięci żyje nadal." Nasz udział w uroczystości dobiegł końca po występie p. Tomasza Wesołowskiego, który wykonał wzruszający i refleksyjny utwór Jacka Kaczmarskiego pt. "Katyń".

   Pani dyrektor Janina Pawełek została uhonorowana przyjęciem w poczet członków Zarządu Golgoty Wschodu. Był to zaszczyt nie tylko dla pani dyrektor, ale nas wszystkich, uczniów belskiego gimnazjum.

   Na koniec zaproszeni goście podzielili się z nami swoimi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z niezłomnym Obrońcą Prawdy, Pamięci Golgoty Wschodu - Księdzem Prałatem Zdzisławem Peszkowskim.

   Po zakończeniu uroczystości w Domu Wspólnoty Polskiej udaliśmy się wszyscy do Archikatedry Św. Jana, aby pomodlić się za księdza.

   To było niezwykłe wydarzenie, w którym miała zaszczyt wziąć udział nasza szkoła. Myślę, że godnie uczciliśmy śmierć księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeżyć ten dzień z bliskimi osobami prałata. Miło było zobaczyć ich uśmiech na twarzach, kiedy wspominaliśmy jego życie, ale także łzy wzruszenia, kiedy razem przeżywaliśmy od początku te wstrząsające wydarzenia.

   Ta uroczystość na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Tak samo jak prałat Peszkowski, który cały czas duchem jest obecny wśród nas.

 
                                                                    Marta Brzezińska, kl. IIIa
 
 
 
 
 
 
 
Narratorzy - Łukasz Jasiński i Aneta Kruszewska.
 

Damian Kasztankiewicz i Kinga Marczak.

Bartek Sikorski i Paula Kwapisz

Cyprian Bobrowski i Norbert Wierzbicki.

Michał Barsegian

 

Agata Małachowska i Julka Wróbel

Olga Lipińska

Marta Brzezińska.

Łukasz Jasiński, Olga Lipińska, Paula Kwapisz, Julka Maliszewska

Radek Traczyk

 
Żaneta Chmielewiec
 
Ksiądz Peszkowski zmarł w szpitalu w Aninie 8 października 2007 roku.

Spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

 
Jego śmierć pogrążyła w smutku wszystkich, których wspierał, którym pomagał, za rękę prowadził,

za których modlił się przez całe długie i piękne życie.

W ich pamięci, w naszej pamięci żyje nadal.

 

PANI DYREKTOR UHONOROWANA

 

 
 

Pani Dyrektor Janina Pawełek została przyjęta w poczet członków Zarządu Golgoty Wschodu.

*

Nasz udział w uroczystości zakończył się występem p.Tomasza Wesołowskiego,

który wykonał utwór Jacka Kaczmarskiego pt. "Katyń".

 
 
 

Program przygotowały p. Dorota Jaworska i p. Grażyna Drygiel-Mech.

Na pianinie akompaniowała Olga Ciężkowska.

Na gitarach akompaniowali: Wojciech Janus i Janek Jasiński.

Soliści: p.Tomasz Wesołowski, Michał Barsegian, Olga Lipińska oraz  Paula Kwapisz, Julka Maliszewska i Łukasz Jasiński.

Drużyną Harcerską dowodził hm. Tomasz Fliszkiewicz.

 
 
 
 
PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA
 
Komandor Wiktor Węgrzyn z Radkiem Traczykiem. 
 
Komandor Wiktor Węgrzyn, pamiątkowy wpis do naszej kroniki.
 
 
 
CHWILA RELAKSU PO BARDZO DŁUGIM DNIU
 
 
 
 
UROCZYSTA MSZA W ARCHIKATEDRZE WARSZAWSKIEJ
 
 
 
 
Zdjęcia - Dorota Jaworska, Klaudia Jakubczak, Karolina Stępińska, Roksana Dyga.  
 
 
 

 

 

Strona tytułowa     Imprezy 2011/12