Paula Kwapisz
 
 

LAUREATKA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU INTERDYSCYPLINARNEGO

„Bądź sobą – szukaj własnej drogi. Janusz Korczak”
Tu >>> poczytasz o konkursie.

Poniżej znajdziesz prace Pauli.

http://korczak-janusz.blogspot.com/p/prace-iii-etap-zad-2.html

http://issuu.com/paulakwapisz/docs/pracapisemnapaulakwapisz?e=6787289/2908771

 

 

WYWIAD Z PAULĄ KWAPISZ

- W jaki sposób dowiedziałaś się o konkursie „Janusz Korczak – szukaj własnej drogi”?

- O konkursie dowiedziałam się od naszej pani bibliotekarki - pani Natalii Nowackiej, we wrześniu ubiegłego roku podczas jednej z wizyt w bibliotece. Pani otwarcie zaproponowała, czy nie zechciałabym wziąć w nim udziału. Z lekkim uprzedzeniem się zgodziłam, choć nie wiedziałam jeszcze dokładnie, na co.

- Jak na początku do tego podchodziłaś, co skłoniło cię do wzięcia w nim udziału?

- Na początku cóż…nie byłam zachwycona tym pomysłem. Jednakże po namowie postanowiłam spróbować swoich sił w tym przedsięwzięciu. Jak to mówią „nie ma rzeczy niemożliwych” :D Ostatecznie przekonały mnie korzyści, które dawał konkurs w przypadku dostania się do finału, tzn. tytuł laureata i 13 punktów do rekrutacji.

-Skąd czerpałaś informacje na temat Janusza Korczaka? Jak wyglądały twoje przygotowania?

- Informacje otrzymywaliśmy bezpośrednio od organizatorów, gdyż były potrzebne do rozwiązywania poszczególnych modułów. W znalezieniu pomocy naukowych do drugiego etapu pomagała mi pani Nowacka.

- Czy spodziewałaś się sukcesu?

- Kompletnie nie brałam pod uwagę, że mogłabym przejść do kolejnych etapów, nie mówiąc już o samym tytule laureata. Było to dla mnie wręcz absurdalne. Podchodziłam do tego konkursu na zasadzie „jak przejdę to dobrze, jak nie przejdę, to drugie dobrze”.

- Czy uważasz, że ten konkurs poza punktami do rekrutacji przyniósł ci także korzyści moralne? Może zmienił się twój stosunek do tego niezwykłego człowieka, jakim był Janusz Korczak?

- Na pewno zmienił we mnie poglądy na temat respektowania praw dziecka, uświadomił, jak wielkim człowiekiem był Henryk Goldszmit (to prawdziwe imię i nazwisko J. Korczaka), co w rzeczywistości osiągnął, pracując razem z dziećmi i poznając ich „mały świat”. Nie przypuszczałam, że najmłodsi i postrzegana przez nie rzeczywistość kryje tak wiele tajemnic, których nawet ja jako nastolatka, czyli wciąż dziecko, nie jestem w stanie pojąć.

- Sądzisz, że podobne przedsięwzięcia, jak ten konkurs, są potrzebne do podnoszenia świadomości ludzi, jeśli chodzi o naukę i osobę J. Korczaka?

- Co do tego nie mam żadnych wątpliwości, gdyż każde działanie w kierunku przybliżenia społeczeństwu postaci Starego Doktora, być może uświadomi nam, jak w rzeczywistości był on wielkim człowiekiem. Przecież tak naprawdę, mało kto wie o nim coś więcej, oprócz tego, że jest autorem „Króla Maciusia”. Jest niedoceniany w dzisiejszych czasach – mogę powiedzieć to nawet na podstawie własnych doświadczeń. Otwarcie przyznaję, że gdyby nie ten konkurs, moja wiedza na temat Doktora byłaby również bardzo uboga.

- Czym interesujesz się poza nauką? Czy masz jakieś inne pasje? Czy w ogóle możesz powiedzieć, że nauka jest Twoją pasją?

- Strasznie trudne pytania zadajesz J Szczerze mówiąc, robiłam sporo rzeczy, jednak czy można to nazwać pasją? Najbardziej bliskim tego miana jest, a raczej był, taniec w szczególności towarzyski. Przez pięć lat aktywnie ćwiczyłam i doskonaliłam kroki samby, cha-chy, rumby, jive’a… Po trzech latach zaczęłam tańczyć z moim partnerem Przemysławem Figurskim, który obecnie wciąż rozwija swą karierę. Występowaliśmy nawet na kilku turniejach, zdobywając dwa razy szóste miejsce, co było dla nas naprawdę dużym osiągnięciem. Niestety skończyłam przygodę z tańcem ze względu na problemy zdrowotne oraz zbyt dużą ilość wyrzeczeń; nie mogłam sobie pozwolić na to, by moja pasja zajmowała więcej czasu i poświęcenia, niż nauka. Troszkę pływałam, potem był jeszcze taniec nowoczesny, jednak nic z tego nie wyszło. Obecnie całym moim życiem jest śpiew.

Odpowiadając na pytanie, nauka nie sprawia mi bardzo wielkich problemów, jednak, żeby to była od razu pasja? J

- Biorąc pod uwagę ilość twoich talentów, jakie masz plany na przyszłość? Którą drogę wybierasz?

- Zaskoczyłaś mnie tym pytaniem, gdyż nie mam tak jak inni szczegółowo wytyczonych planów na przyszłość i co będę robić. Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że w związku z tym, że wybieram się do klasy o profilu biologiczno – chemicznym, na pewno będę szła w tym kierunku.

- Czy muzyka jest również czymś ważnym w twoim życiu? A może tylko rozrywką?

- Muzyka, z tego co pamiętam, towarzyszyła mi od najmłodszych lat. Oczywiście zaczynało się od pioseneczek w przedszkolu i Arki Noego, potem wstąpiłam do scholi, do której wciąż należę – niedługo będzie pierwszy krzyżyk J Następnie zaczęłam troszkę brzdąkać na keyboardzie, aż doszłam do piątego roku w ognisku muzycznym. Przede wszystkim jednak kocham śpiew. Natomiast jeśli chodzi o muzykę w czystej postaci, towarzyszy mi ona w chwilach zarówno tych szczęśliwych, jak i tych smutnych.

- Czy uważasz się za osobę, która nie boi się być najlepsza?

Nigdy nie lubiłam tego słowa. Zawsze można być jeszcze lepszym, nawet od samego siebie. Nie byłam i nie będę odważną osobą, a tym bardziej w takich kwestiach. Nie uważam się za najlepszą i już teraz mogę powiedzieć, że nigdy taką nie będę w jakiejkolwiek dziedzinie. Każdy ma talent, tylko być może boi się go ukazać, albo jeszcze go nie odkrył. Niektórzy nie czują potrzeby, by się nim chwalić wszem i wobec, i takie osoby bardzo cenię. Lecz z drugiej strony trzeba otwierać się na świat i nowe możliwości. Przecież to my, młode pokolenie, jesteśmy przyszłością ludzkości.

Z Paulą Kwapisz rozmawiała Olga Ciężkowska

* * *
 
Jako Polska w programie na Święto Niepodległości 2012.
Jako Polska w programie na Święto Niepodległości 2012.
Jako żona Wlastimila Hofmana w programie poświęconym Patronowi.
Jako grecka wróżbitka.
 
*
Festiwal Pieśni Religijnej.
Dzień Nauczyciela 2011.
Festiwal Piosenki Obcojęzycznej.
Festiwal Pieśni Religijnej 2012

 

*
III miejsce na 12. Festiwalu Piosenki Angielskiej, Grójec 2013.
III miejsce na 12. Festiwalu Piosenki Angielskiej, Grójec 2013.
III miejsce na 12. Festiwalu Piosenki Angielskiej, Grójec 2013.
Zespołowe Grand Prix na V Festiwalu Piosenki „ O złotą nutkę”.
Ze szkolnymi celebrytami.
 
*
150. rocznica Powstania Styczniowego. W poczcie sztandarowym.
W Katyniu.
 
*
 
 
Dzień Nauki 2013.
 
DYPLOMY
   
   
   
   
   

CDN

Strona tytułowa