DZIEŃ NAUKI
29 MAJA 2013

 

 

 

Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym.

                                                                                                        Maria Skłodowska-Curie

     Przedmioty ścisłe – chemia, fizyka, biologia, geografia – przeżywają ostatnio swoje odrodzenie. Nauka i technologia cały czas się rozwijają, osiągając kolejne poziomy.  Coraz dogłębniej poznajemy otaczający nas świat. Powstają nowe kierunki nauczania, nowe zawody. Na rynku pracy znajduje się najwięcej ofert dla osób, które ukończyły kierunki ścisłe.
      Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata Publiczne Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec-Peszkowskiego w Belsku Dużym w dniu 29 mają 2013 roku zorganizowało Dzień Nauki.
      Uczniowie mieli okazję wyrwać się ze szkolnych ławek i na nowo odkryć szkolne przedmioty. Nauka w praktyce to fascynujące doświadczenie dla każdego ucznia.

    Pokazy fizyczne przygotowane przez panią Anetę Oszczak i licealistów z LO w Grójcu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Niepalny banknot, niepękające bańki mydlane czy płonąca kulka, którą można było żonglować na pewno zostanie w pamięci uczniów na długo. Proste i efektowne doświadczenia wyjaśniały istotę zjawisk fizycznych.


      Pani Beata Hermanowicz z pomocą młodych eksperymentatorów z kółka chemicznego pokazała nam ciekawy, kolorowy, wybuchowy świat chemii. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. wulkan chemiczny, jojo uruchamiane octem, tęczowe zmiany kolorów oraz produkcję żrącej piany. Wielkim wsparciem dla naszych młodych chemików były wolontariuszki z fundacji ,,Przyszłość w Nauce”, która skupia studentów Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Chemii, naukowców oraz młode  talenty. Ich  pokaz zamrażania w ciekłym azocie był absolutnym hitem.

Młodych ludzi fascynują możliwości kreowania pokazu. Praca laboratoryjna jest dla nich przyjemnością. Cytując jednego z naszych uczniów, Kamila Wyrzykowskiego, który także pokazywał doświadczenia : „Uwielbiam chemię, chociaż wymaga od nas wiele wysiłku. Dla mnie chemia jest jednocześnie nauką, jak i sztuką.”


      W trakcie Dnia Nauki zaprezentowała się również sekcja biologiczna naszego Gimnazjum, tworząc kącik medyczny. Na przerwach przeprowadzano pomiary ciśnienia oraz tętna. Badania cieszyły się ogromną popularnością zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. W oczekiwaniu na badania uczniowie mieli okazje zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz właściwego stylu życia. Każdy, kto wziął udział w badaniach, dostał pakiet informacyjny na temat profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak słusznie zauważyła pani Małgorzata  Domel - ,,Lepiej zapobiegać niż leczyć”.


    Pani Edyta Sańpruch zorganizowała wystawę zegarów słonecznych. Uczniowie popisali się wyjątkową  inwencją twórczą wykorzystując do swoich zegarów różne materiały – ile zespołów, tyle oryginalnych pomysłów. Wykonanie wymagało  precyzji i właściwych obliczeń. Efektowne prace m.in. ze słodyczy, drewna, metalu a nawet połowy manekina przyciągały uwagę przez cały dzień. Cztery zegary  zostały szczególnie wyróżnione.

     Przez cały dzień również działało przenośne planetarium. W sali gimnastycznej rozłożona została olbrzymia, nadmuchana kopuła, wewnątrz której uczniowie mogli obejrzeć pokaz astronomiczny. Pokaz nosił tytuł ,,Dwa szkiełka” i nawiązywał do odkryć Galileusza, który rozpoczął badania o gwiazdach. Interesujące informacje o konstelacjach i metodach ich obserwacji pozwoliły „wyjrzeć” poza Układ Słoneczny. Mogliśmy choć przez chwilę zobaczyć otaczający nas magiczny wszechświat. Ten niecodzienny wykład astronomii zawdzięczamy pomysłowości fizyczek, pani Ewy Augustowskiej i pani Anety Oszczak.

          Dzień Nauki okazał się wielkim sukcesem. Gimnazjaliści mieli okazję poznać inne oblicze szkolnych przedmiotów. Ważne było aktywne uczestnictwo uczniów, którzy chętnie brali  udział w przygotowaniach pokazów, mierzyli ciśnienie, prezentowali samochód na wodór czy eko-zegar „ na pomarańczę”. Szkoła żyła nauką w tym dniu, była otwarta, pełna atrakcji.   To  świetna okazja zarówno do zabawy, jak i do nauki, do odkrywania tajemnic otaczających nas zjawisk.

                                                                                      Natalia Rurant

 

 
CHEMIA JEST FAJNA
Plac na tyłach szkoły zamienił się w laboratorium chemiczne, w którym szaleni asystenci p.Beaty Hermanowicz
zaprezentowali chemię kolorową, wybuchową, zapachową ...
 
   
 
TAJEMNICZA FIZYKA
Magiczne sztuczki niczym z Harrego Pottera zaprezentowała nam ekipa młodych fizyków pod opieką p.Anety Oszczak.
 
 
KĄCIK ZDROWOTNY
Przed salą biologiczną p.Małgorzata Domel wraz ze swoimi asystentkami zorganizowała punkt pomiaru ciśnienia. Plakaty w tle informowały o zasadach zdrowego stylu życia.
 
 
WYSTAWA ZEGARÓW SŁONECZNYCH
Przed salą geograficzną p.Edyta Sańpruch stworzyła bardzo ciekawą wystawę zegarów słonecznych wykonanych przez uczniów.
 
 
 
Zdjęcia - Dorota Jaworska.
 
 
Więcej zdjęć >>>>

 

 

 

Strona tytułowa