MARIA SKŁODOWSKA - CURIE

niezwykła kobieta, genialna uczona
 

22 listopada 2011

 

Z okazji ogłoszenia roku 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie dnia 22 listopada bieżącego roku w Publicznym Gimnazjum imienia księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym, klasa Ia zorganizowała apel, mający na celu przybliżyć reszcie szkolnej społeczności postać uczonej.

    Maria Skłodowska-Curie to kobieta niezwykła. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla  w 1903 r. w dziedzinie fizyki wraz z mężem i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki jej odkryciom powstała radiochemia, nowa gałąź chemii. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego. Była pierwszą kobietą - profesorem Sorbony.

100 lat po otrzymaniu drugiej Nagrody Nobla, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Wszystkie informacje młodzi aktorzy przekazali w programie artystycznym. Był to ich debiut sceniczny i zarazem niełatwe zadanie. Podołali mu w każdym calu. Krótko mówiąc, zaprezentowali się bardzo dobrze.

Najbardziej w pamięć zapadła rola Agaty Małachowskiej, wcielającej się w Marię Skłodowską-  Curie. Miała bardzo trudne zadanie, jednak poradziła sobie wyśmienicie. Dzięki kostiumowi wyglądała dokładnie jak wielka uczona, której zdjęcia przewijały się w tle na prezentacji multimedialnej (zamieszczono tam również informacje o polskiej noblistce i widoki  Paryża). Jako elementy scenografii wykorzystano repliki narzędzi, jakich używała.

Przedstawieniu towarzyszyły wykonywane na żywo utwory fortepianowe między innymi Fryderyka Chopina, E. Griega, A. Mozarta również grane przez tegorocznych pierwszaków: Jana Jasińskiego i Łukasza Myszkowskiego. Momenty gry aktorskiej przeplatane były recytacją poezji patriotycznej, skupiającej się na życiu Polaków na przymusowej emigracji.

Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami, które zdawały się trwać w nieskończoność. Apel został przygotowany na podstawie biografii Marii Skłodowskie -Curie, napisanej przez jej córkę Ewę Curie. Opiekę nad przedstawieniem sprawowały: wychowawczyni klasy Ia - pani Beata Hermanowicz, pani Aneta Oszczak i pani Małgorzata Domel.

Na zakończenie złota myśl uczonej:

 ,, Człowiek nigdy nie ogląda się na to , co zrobione,
ale na to , co ma przed sobą do zrobienia.”
                                                                                                                                                  

                                                                                      Natalia Rurant, kl.Ia

 

 
W roli Marii Skłodowskiej wystąpiła Agata Małachowska.
Szymon Bukowski wcielił się w postać jej męża, Piotra Curie.
Państwo Curie podczas pracy w laboratorium.
Daniel Grotek. Na scenie - państwo Curie.
W programie wystąpili wszyscy uczniowie klasy Ia.
W programie wystąpili wszyscy uczniowie klasy Ia.
 
 
Za stronę techniczną odpowiadali p.Tomasz Fliszkiewicz oraz Szymon Jasiński i Szymon Konarski.
 
Zdjęcia - Dorota Jaworska
 

*

Dużo więcej zdjęć znajdziesz na stronie z galeriami

http://gimbelsk.republika.pl

 

 

Strona tytułowa     Imprezy 2011/12