Przegląd sztuk teatralnych 
Williama Szekspira
w 400. rocznicę śmierci
angielskiego poety i dramaturga.
 
16 marca 2016
 
 
"Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
którzy kolejno wchodzą i znikają."
 

Dnia 16 marca 2016 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. Z. Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym zorganizowali przegląd sztuk teatralnych Williama Szekspira w 400. rocznicę śmierci angielskiego poety i dramaturga. Uroczystość ta była nie tylko wspaniałym festiwalem  sztuki i poezji, ale także radości i młodzieńczego entuzjazmu.

Uczniowie zaprezentowali na scenie fragmenty popularnych dzieł Szekspira, przenosząc widownię w świat magii teatru. W rolę wybitnego renesansowego dramaturga wcielił się Kuba Dąbrowski, który odegrał także słynnego kochanka z Werony - Romea. Piękną Julię, ku zdumieniu publiczności, zagrał uczeń klasy Ia Krystian Zborowski.  Był to celowy zabieg, który miał przypomnieć, że w szesnastowiecznym teatrze nie miały prawa występować kobiety. Wszystkie role, w tym  kobiece, były grane wyłącznie przez mężczyzn.

Kolejna scena pokazała miłość nieszczęsnych kochanków tym razem bez przymrużenia oka. W słynnej balkonowej scenie pojawili się Kasia Kander i Adrian Brelski - para na scenie i para w życiu.

W komedii "Wesołe kumuszki z Windsoru"  tytułowe role z należytą dystynkcją, ale nie bez humoru,  zagrały Aleksandra Jakubczak i Julia Michalczyk. W rolę cwanego bawidamka , który próbował wykorzystać dwie zacne wdowy, wcielił się rewelacyjny Bartosz Konarski.

Renesansowe bale to wytworne toalety, dworskie ploteczki, ale przede wszystkim tradycyjne tańce, dlatego również na naszej scenie nie mogło zabraknąć menueta w wykonaniu uczniów klas pierwszych,  przygotowujących się pod kierunkiem pani Edyty Sańpruch.  Przy dźwiękach muzyki , pląsając, zalecali się do siebie Patrycja Piekarek  jako subtelna Julia i Kacper Oszczak jako zakochany Romeo.

Gdyby londyńskie teatry szukały nowego odtwórcy roli Hamleta, powinny zgłosić się do Kuby Mirkowskiego, który z klasą posługując się piękną angielszczyzną zaprezentował słynny monolog "To be or not to be..."

Z wielkim aplauzem przyjęto kolejną sztukę Szekspira " Poskromienie złośnicy". Niełatwo było poskromić Kasię Kochasię  - w tej roli błyskotliwa Natalia Byrska - jednak wobec magnetycznego uroku utalentowanego Dominika Truszkiewicza - Petruchia - żadna kobieta nie pozostałaby obojętna.

Akcja "Snu nocy letniej" ze starożytności została przeniesiona w XX wiek. Demetriusz, w którego postać wcielił się doświadczony już artysta  - Szymon Bąk, na rowerze gonił parę kochanków (debiutującego na scenie Mateusza Woźniaka i Anię Andrzejuk ). Demetriusza zaś ścigała Helena - pełna wdzięku i uroku Weronika Hamulczuk.

Największe wrażenie zrobił na widzach pokaz czarownic z „Makbeta”, które wyglądały tak, jakby dopiero co wróciły z sabatu na górskich szkockich wrzosowiskach. Przerażające wiedźmy (niezrównane Natalia Byrska, Natalia Smyl, Łucja Kurach i Julia Górzyńska )  to krążyły wokół dymiącego kotła, to schodziły do publiczności, a każda kwestia wypowiadana charakterystycznym głosem była dowodem wyjątkowego talentu uczennic z klasy IIb.  Wtórował im świetny, obdarzony „radiowym” głosem  Przemysław Kruszewski w roli Makbeta. Chyba tylko on nie bał się chichoczących przeraźliwie czarownic.

Przegląd sztuk uświetnili akompaniamentem na pianinie Michał Jasiorowski,  Filip Mokosa i Marta Skarzyńska. Aleksandra Sybilska pięknie zaśpiewała piosenkę z musicalu "Romeo i Julia",  a Kacper Legucki zachwycił lirycznym wykonaniem "W Weronie" Wandy Warskiej.  Daria Sobczak, tegoroczna triumfatorka Małego Konkursu Recytatorskiego, zaprezentowała jeden z sonetów Szekspira
oraz przedstawiła ciekawostki z życia poety.

Słowa uznania należą się nauczycielkom, które przygotowały spektakl – paniom Dorocie Jaworskiej,  Ewie Pawełek,  Ilonie Pawłowskiej i Barbarze Sibilskiej.

Scenografię tradycyjnie wykonały panie Edyta Sańpruch i Ewa Augustowska - mistrzynie w swoim fachu. O nagłośnienie zadbał pan Tomasz Fliszkiewicz. Wielką pracę za kulisami wykonała asystująca aktorom Żaneta Krasiewicz.

Organizatorzy serdecznie dziękują paniom Sylwii Truszkiewicz i Katarzynie Zborowskiej oraz uczennicom Klaudii Sobczak i Amelii Kołacz za zgromadzenie kolekcji strojów, w których zaprezentowali się młodzi artyści.

Dziękujemy również tym wszystkim, których nie jesteśmy w stanie wymienić z imienia i nazwiska – statystom, uczniom odpowiedzialnym za zmianę dekoracji , transport  wyposażenia i wszelką pomoc.

Słowa wdzięczności kierujemy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Belsku Dużym, za kolejne bezinteresowne użyczenie sali i umożliwienie gimnazjalistom zaprezentowania się na prawdziwej scenie.  

Spektakl dostarczył nie tylko wiele radości i uśmiechu, ale także skłonił do refleksji nad ponadczasowością wybitnych dzieł literatury.

                                                              Ewa Pawełek

Dla uczczenia pamięci Williama Szekspira belscy gimnazjaliści zorganizowali również wystawę poświęconą angielskiemu poecie  oraz konkurs na plakat promujący jedną z jego sztuk.

 
 
 
 
Jakub Dąbrowski jako William Szekspir.
 
 
Jakub Mirkowski jako Hamlet - To be or not to be...
Jakub Mirkowski jako Hamlet.
W szesnastowiecznym teatrze nie miały prawa występować kobiety.
We wszystkich rolach musieli występować mężczyźni. Warto o tym pamiętać.
Na zdjęciu powyżej Krystian Zborowski w roli Julii.
Katarzyna Kander i Adrian Brelski - "Romeo i Julia".
Katarzyna Kander i Adrian Brelski - "Romeo i Julia".
Szymon Bąk i Weronika Hamulczuk - "Sen nocy letniej"
Szymon Bąk i Weronika Hamulczuk - "Sen nocy letniej"
Szymon Bąk i Weronika Hamulczuk  -"Sen nocy letniej"
Weronika Hamulczuk -"Sen nocy letniej"
Weronika Hamulczuk i Mateusz Woźniak -"Sen nocy letniej"
 Mateusz Woźniak i Szymon Bąk -"Sen nocy letniej"
Mateusz Woźniak i Anna Andrzejuk -"Sen nocy letniej"
Hubert Legucki, Aleksandra Jakubczak, Julia Michalczyk i Jakub Olczak  - "Wesołe kumoszki z Windsoru"
Michał Krześniak, Aleksandra Jakubczyk, Bartosz Konarski i Julia Michalczyk - "Wesołe kumoszki z Windsoru"
Bartosz Konarski i Julia Michalczyk - "Wesołe kumoszki z Windsoru"
 Julia Michalczyk, Michał Krześniak, Aleksandra Jakubczyk - "Wesołe kumoszki z Windsoru"
"Wesołe kumoszki z Windsoru"
Menuet w wykonaniu uczniów klas pierwszych.
.
Menuet w wykonaniu uczniów klas pierwszych.
Patrycja Piekarek i Kacper Oszczak - "Romeo i Julia".
Menuet w wykonaniu uczniów klas pierwszych.
Natalia Byrska i Dominik Truszkiewicz - "Poskromienie złośnicy"
Natalia Byrska i Dominik Truszkiewicz - "Poskromienie złośnicy"
Natalia Byrska i Dominik Truszkiewicz - "Poskromienie złośnicy"
Natalia Byrska i Dominik Truszkiewicz - "Poskromienie złośnicy"
Natalia Byrska i Dominik Truszkiewicz - "Poskromienie złośnicy"
Natalia Byrska - "Poskromienie złośnicy".
Natalia Smyl, Natalia Byrska, Łucja Kurach i Julia Górzyńska - "Makbet".
Natalia Byrska - "Makbet".
Łucja Kurach - "Makbet".
Julia Górzyńska - "Makbet".
Łucja Kurach i Przemysław Kruszewski - "Makbet".
Przemysław Kruszewski - "Makbet".
Natalia Smyl, Natalia Byrska, Łucja Kurach i Julia Górzyńska  oraz Przemysław Kruszewski - "Makbet"
(asystowały - Ania Samsel i Natalia Pycak)
 
 
Daria Sobczak zaprezentowała jeden z sonetów Szekspira
oraz przedstawiła ciekawostki z życia poety.
Kacper Legucki zaśpiewał "W Weronie" Cypriana Kamila Norwida.
Aleksandra Sybilska zaśpiewała jedną z piosenek z musicalu "Romeo i Julia".
Michał Jasiorowski, Marta Skarzyńska - pianino.
Filip "Niunio" Mokosa - pianino.
Adam Wielgus i Mikołaj Sołtysiak - operatorzy kurtyny.
 
 
 
ZDJĘCIA: Natalia Krześniak, p. Ilona Pawłowska, Aleksandra Sybilska
 
Strona tytułowa     Imprezy 2015/2016