„Najważniejsze  to  zaufanie.”

        

 Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka - przestrzeganie i informowanie młodzieży o różnych zagrożeniach to nasz pedagogiczny obowiązek. Szkoła musi być miejscem w którym mówi się o zagrożeniach. Młodzież w wieku dojrzewaniu powinna dostać jasny komunikat z wiarygodnego źródła co jest dla nich dobre, a co szkodliwe. Takim źródłem i ogromnym wsparciem dla nas nauczycieli i wychowawców jest pan prof. Mariusz Jędrzejko- pedagog zajmujący się profilaktyką w Polsce i na świecie.

W dniu 21.05.2018r. był gościem naszej szkoły – Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym. Przeprowadził zajęcia - spotkał się ze wszystkimi naszymi uczniami. Oddzielnie z chłopcami i dziewczętami. Było to dla nich kolejne spotkanie z Panem Profesorem. Od dawana dopytywali się o jego przyjazd. Jest dla nich ważny. To co mówi i przekazuje trafia do młodzieży. Wierzą w każdej jego słowo. Przestrogi i zalecenia traktują bardzo poważnie. Po tym spotkaniu zgodnie oświadczają, że nigdy nie będą palic papierosów, że zadbają o rozwój fizyczny i sposób odżywania się. Jako nauczyciele jesteśmy przekonani, że Panu Profesorowi udało się uświadomić młodzież, jak dalekie mogą być konsekwencje przyjmowania substancji psychoaktywnych tj. alkohol , narkotyki w tym dopalacze. Posiada on wyjątkowy dar - umiejętność nawiązania kontaktu z młodzieżą. To zwykły-niezwykły człowiek.

Do szkolnej biblioteki otrzymaliśmy najnowszą jego książkę pt. „Narkotyki i dopalacze” – co powinni wiedzieć rodzice, oraz indentyfikator ; dopalacze i narkotyki - jako pomoce dla nauczycieli.

Uczniowie o spotkaniu z Profesorem  powiedzieli :
„ Dnia 21 maja 2018r. odbyło się spotkanie z prof. Mariuszem Jędrzejko. Pan Mariusz dużo z nami rozmawiał, wiele nas nauczył, co robić aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo i jak najdłużej. Była też mowa o uzależnieniach m.in. marihuany, dopalaczy czy alkoholu. Moim zdaniem powinno być więcej takich spotkań. Było bardzo ciekawie, interesująco. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze się z nim spotkam.”   

„ Lekcja z Profesorem Jędrzejko Mariuszem bardzo mi się podobała. Mówił on o ważnych i ciekawych rzeczach. Niektóre fakty mnie zaskoczyły. Profesor ten kazał nam usiąść blisko, a nie jak zazwyczaj daleko. Mówił nam o tym, co jest dobre dla nas. Przestrzegał przed paleniem i piciem oraz przed braniem narkotyków.”

„ Zajęcia były ciekawe. Dowiedziałam się dużo nowych, fajnych rzeczy. Co mam robić , żeby uczyć się lepiej, co jeść, co pić, a czego nie. Wiem, co robić w danych sytuacjach, czemu nie brać narkotyków i nie pić alkoholu. Pan Mariusz Jędrzejko jest bardzo fajnym człowiekiem, który umie przemówić młodzieży do rozumu. Po tych zajęciach na pewno będę stosować się do tych rad.”

W przyszłym roku szkolnym z całą pewnością ponownie zaprosimy naszego Profesora do szkoły, aby spotkał się z uczniami , rodzicami i nami - nauczycielami. Działania profilaktyczne będą skuteczne, jeżeli zadbamy o ich systematyczność. Drugim istotnym elementem jest ich forma przekazu.

Młodzież naszej szkoły uznała , że autorytetem w dziedzinie profilaktyki uzależnień jest Pan prof. Mariusz Jędrzejko, który w naszej ocenie bardzo nas polubił , o czym wspomina podczas programów telewizyjnych.
 
                                                                                                                                 Ewa Szewczyk
 
 
 
 
 
Strona tytułowa