Klasy IIa i IIb w Warszawie.
Muzeum Literatury i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

4 grudnia 2012

 
 
4 grudnia 2012r. o godzinie 7:30 spotkaliśmy się na parkingu szkolnym wraz z opiekunkami: p. Agnieszką Kostrzewą, p. Beatą Hermanowicz i p. Ewą Pawełek. Kiedy panie sprawdziły listę obecności, wyruszyliśmy do Warszawy.
       Na miejsce dojechaliśmy godzinę za wcześnie, więc postanowiliśmy pójść na spacer ulicami Warszawy i wstąpić do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Zobaczyliśmy kaplicę katyńską oraz weszliśmy do muzeum znajdującego się pod budynkiem.

Około godziny 11:00 byliśmy już pod drzwiami Muzeum Literatury. Wystawa o Adamie Mickiewiczu, na którą mieliśmy pójść, znajdowała się na II piętrze budynku. Stała ekspozycja "Adam Mickiewicz 1798-1855" jest wystawą biograficzną, ukazującą postać poety, jego środowisko i rodzinę, działalność polityczną i twórczość literacką. Wystawę podzielono na sale, w których znajdowały się pamiątki i obrazy z kolejnych etapów życia Adama Mickiewicza.

Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o rzeczach znajdujących się w poszczególnych salach i odpowiadała na wszystkie pytania. Bardzo podobało nam się to, że większość pamiątek, rękopisów itp. była oryginalna, zachowana z czasów poety. Dzięki wizycie w tym muzeum lepiej poznaliśmy życie wielkiego poety.

Po zakończeniu oglądania wystawy udaliśmy się do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o jej życiu, który trwał 20 minut. Następnie przeszliśmy do części, gdzie narodziła się Maria - tam właśnie znajduje się muzeum. Na początku poznaliśmy drzewo genealogiczne Marii.

Następnie oglądaliśmy zdjęcia, które przedstawiały kolejne wydarzenia z życia Skłodowskiej. Najbardziej podobało nam się zdjęcie, na którym Maria się uśmiecha, ponieważ istnieje tylko jedno takie zdjęcie. Ostatnia część wystawy przedstawiała rzeczy oraz pamiątki Marii Skłodowskiej-Curie.

Po zwiedzeniu tego muzeum udaliśmy się w stronę Parku Handlowego Janki, dojechaliśmy tam o godzinie 13:40. Seans zaczynał się o godzinie 14:40, więc mieliśmy trochę czasu wolnego, aby coś zjeść lub coś sobie kupić. Wraz z wybiciem godziny 14:30 spotkaliśmy się wszyscy koło kina, aby odebrać bilety na film pt. "Asterix & Obelix w służbie jej królewskiej mości".
       Po seansie ruszyliśmy w drogę powrotną. Podczas podróży dzieliliśmy się wrażeniami i opiniami.

Na parking szkolny dotarliśmy o godzinie 19:00, gdzie czekali już na nas rodzice.

To był udany wyjazd. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

 
                                                                                                                                        
  Relacja - Karolina Wrzesińska, kl.IIB
Zdjęcia - Ola Karpeta, kl.IIB.
 

 

Strona tytułowa