"Venite adoremus"
- polska Wigilia pod zaborami,
spektakl teatralny z koncertem kolęd.
 
Betlejemskie Światełko Pokoju.
 
16 grudnia 2016, sala OSP Belsk Duży
 
 
 

Sztukę dedykuję swojej Babci Cecylii Łasak.

                                                                          E. Pawełek

 
 

 

Dnia 16 grudnia 2016 r. Teatr Belle Époque przy Publicznym Gimnazjum im. ks. Z. Jastrzębiec-Peszkowskiego w Belsku Dużym, wystawił spektakl świąteczny pt. „Venite adoremus”. 

Sztuka, której akcja rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku w staropolskim dworku, przybliżyła kulturę i tradycje świąteczne, ale przede wszystkim dostarczyła niezapomnianych emocji.  Spotkanie kilku pokoleń przy wigilijnym stole pomogło zrozumieć, że w tych szczególnych dniach najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość, ciepło rodzinnego domu i serdeczne więzi, które łączą bliskich.

W sztuce wzięło udział ponad dwudziestu aktorów, którzy wspaniale wcielili się w swoje role. Debiutująca na scenie Paulina Szewczyk doskonale spisała się jako pełna godności Dziedziczka, a rewelacyjny Grzegorz Żółcik jako Dziedzic po raz kolejny udowodnił, że scena teatralna to jego żywioł.  Znów zachwycił Jakub Mirkowski w roli panicza Adasia powracającego ze studiów w Paryżu, zachwyciła Patrycja Szewczyk jako szczęśliwa żona i matka. Pierwszoklasistka Natalia Komorowska (najmłodsza córka Dziedzica, Eliza) to sam wdzięk i subtelność.  Magdalena Sibilska i Kacper Oracz w roli dziadków emanowali ciepłem i mądrością. Utalentowana Natalia Byrska urzekła dojrzałą kreacją młodej mężatki, targanej rozpaczą i tęsknotą. Scena, gdy z zesłania na Syberię powraca Dominik (zabójczo przystojny Dominik Truszkiewicz) i bierze w ramiona swoją Wiktorię  sprawiła, że widzom popłynęły łzy wzruszenia.  Niezwykle trudne zadanie miał Michał Jasiorowski. Nie tylko wcielał się w rolę kuzynka Karola, nie tyko mistrzowsko zagrał na pianinie większość kolęd, ale także profesjonalnie przygotował chór do występu. Kacper Legucki jako Panicz Piotruś wyglądał i grał tak jakby go żywcem przeniesiono ze szlacheckiego dworku.  Prawdziwy aktor nawet z niewielkiej roli potrafi zrobić perełkę, o czym przekonali nas Kasia Kwiatkowska, Ola Sikorska, Domini Wojtunik, Ola Wnuk i Jakub Brzostowski.        

Szczególne słowa uznania należą się najmłodszym, wyjątkowo uzdolnionym wykonawcom, ośmioletniej Marysi Sibilskiej i pięcioletniemu Ksaweremu, synkowi pani Małgorzaty Domel, którzy podbili serca publiczności. Uśmiech na twarzach wywołała też obecność szczególnego aktora – pieska Ptysia.   

Na uwagę zasługuje fakt, że także nauczyciele wzięli udział w spektaklu.  Pani Małgorzata Domel (ciocia Konstancja), pan Bogusław Cieślak (stryj Kazimierz) oraz pan Tomasz Wesołowski ( rządca we dworze) zaprezentowali umiejętności nie tylko aktorskie, ale także wokalne.

Spektakl uświetnili swoimi występami Oliwer Luks, który zagrał na akordeonie oraz Marta Skarzyńska i Paweł Bednarski, którzy fantastycznie zatańczyli walca.

Scenografia do spektaklu przeszła najśmielsze oczekiwania widzów. Pan Robert Kępka, pani Edyta Sańpruch i pani Ewa Augustowska z pietyzmem odtworzyli wnętrze XIX-wiecznego dworku. Nie zabrakło  kominka,  stylowych bibelotów, a nawet przydrożnej kapliczki.

Pani Anna Baranowska zadbała o piękne stroje, w których zjawiskowo prezentowali się artyści, a pan Tomasz Fliszkiewicz wraz z niezawodną ekipą (Bartek Kudlak, Bartosz Konarski, Adrian Lesiak) tradycyjnie zajął się oprawą techniczną.    

Piękny afisz wykonała nasza szkolna artystka Julia Katana, która zajęła się także charakteryzacją.

Jest jeszcze jedna cicha bohaterka tego przedsięwzięcia, która choć nie błyszczała w świetle jupiterów, to zasługuje na uznanie. Dominka Stańkowska, asystentka i prawa ręka reżyserki, która niezwykle profesjonalnie wykonywała każde powierzone zadanie i dla której nie było rzeczy niemożliwych.  

Sztukę napisała i wyreżyserowała pani Ewa Pawełek, której wyjątkowo bliski jest temat ziemiańskich dworów i szlacheckich obyczajów.

Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, między innym: Wójt Gminy – Władysław Piątkowski, Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Sikorski, radni, Sekretarz Urzędu – Renata Ostatek, Dyrektor GZEAS – Maria Walewska-Żółcik, dyrektor banku w Belsku – Tomasz Kabas, proboszcz belskiej parafii – ks. Jarosław Siuchta, ks. prof. Witold Kawecki, który przyjechał do naszej parafii na rekolekcje, a także ks. Kamil Falkowski, wikary z Parafii Św. Mikołaja w Grójcu.

 Betlejemskie Światło Pokoju zagościło na uroczystości dzięki harcmistrzowi Tomaszowi Fliszkiewiczowi, który z liczną grupę harcerzy podarował ten wyjątkowy symbol gościom, na których czekały także podarunki. Piękne, oryginalne bombki wykonali uczniowie pod kierunkiem pani Ewy Augustowskiej.  

Spektakl został udokumentowany przez panią Dorotę Jaworską – redaktorkę strony internetowej szkoły www.gimbel.pl , a także przez panią Ilonę Pawłowską i Dominikę Błońską.

Słowa podziękowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Belsku Dużym za udostępnienie sali i wszelką pomoc!

Teatr Belle Époque wprowadził uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości w magiczny nastrój nadchodzących Świat Bożego Narodzenia, dostarczając wielu niezapomnianych wzruszeń.

Zapewne jeszcze długo będziemy nucić wiele pięknych utworów ze spektaklu, a zwłaszcza „Venite adoremus…”

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aktorzy

Pani Dziedziczka – Paulina Szewczyk

Pan Dziedzic – Grzegorz Żółcik

Eufrozyna – Patrycja Szewczyk

Wiktoria – Natalia Byrska

Panienka Eliza – Natalia Komorowska

Panicz Adaś – Jakub Mirkowski

Babcia – Magdalena Sibilska

Dziadzio – Kacper Oracz

Ciocia Konstancja – p. Małgorzata Domel

Stryj Kazimierz – p. Bogusław Cieślak

Rządca – p. Tomasz Wesołowski

Kuzynek Karol – Michał Jasiorowski

Panicz Piotruś – Kacper Legucki

Panienka Martynka – Marysia Sibilska (8 lat!)

Panicz Ksawery – Ksawery Domel (5 lat!)

Pokojówka Ludwiczka – Aleksandra Sikorska

Pokojówka Antosia – Katarzyna Kwiatkowska

Mąż Eufrozyny – Dominik Wojtunik

Dominik, mąż Wiktorii – Dominik Truszkiewicz

Święta Katarzyna – Aleksandra Wnuk

Diabeł – Jakub Brzozowski

Tancerze – Marta Skarzyńska i Paweł Bednarski

Kamerdynerzy - Tobiasz Katana i Kacper Stankiewicz

Na akordeonie grał  Oliwier Luks.

*

W roli pieska Martynki wystąpił Ptyś.

*

Chór

Sara Jasińska

Kinga Jasińska

Patrycja Piekarek

Adam Kwiatkowski

Weronika Staszewska

Łucja Kurach

Natalia Ejmocka

Przemysław Kruszewski

Julia Katana

Julia Górzyńska

 

Dyrektor artystyczny – Michał Jasiorowski/ współpraca – p. Tomasz Wesołowski

Scenografia – p. Edyta Sańpruch, p. Ewa Augustowska, p. Robert Kępka

Kostiumy – p. Anna Baranowska, p. Ewa Pawełek

Oprawa techniczna – p. Tomasz Fliszkiewicz, Bartek Kudlak, Bartosz Konarski, Adrian Lesiak

Afisz teatralny, charakteryzacja – Julia Katana

Asystentka reżysera – Dominika Stańkowska

Scenariusz i reżyseria  - Ewa Pawełek

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju
od Harcerzy Szczepu Drużyn
im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
w Belsku Dużym.
 
 
 
 

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
(Mt 5, 9)

Świat spowity jest konfliktami i wojnami. My, ludzie bardzo potrzebujemy pokoju wokół siebie, a przede wszystkim w sobie. Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, który jest darem. Dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”.

Pokój trzeba szerzyć – wnosić i wprowadzać w codzienne życie, powinien dotyczyć naszego działania! Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają.

My, harcerze nie możemy reprezentować postawy pasywnej. Zatem tworzenie pokoju wymaga od nas, harcerzy i wszystkich ludzi, wielkiego wysiłku, wyrzeczeń, poświęcenia, opanowania nerwów, a czasem nawet własnych ambicji i emocji, oznacza często rezygnację z własnego, „ja”.

Tworzenie pokoju to sztuka dobrze pojętego kompromisu, to sztuka wyrozumiałości, cierpliwości i poświęcenia. Dla nas, to szukanie dobra w drugim człowieku. Przekazując płomień z Betlejem chcemy pokazać, że taka postawa jest możliwa, trzeba mieć tylko dobrą wolę, służyć bliźniemu bez względu na to, kim i jaki on jest!Tworzenie pokoju to szukanie dobra w drugim człowieku.

Wnioski wynikające z hasła?

  1. Nie czekaj na pokój, lecz wnoś go ze sobą wszędzie, gdzie przebywasz: do twojej rodziny, małżeństwa, miejsca pracy, Kościoła, drużyny, hufca i chorągwi.
  2. Po prostu kochaj ludzi – nawet jeśli mają trudny charakter i – o ile to tylko możliwe – staraj się żyć w pokoju ze wszystkimi ludźmi.
  3. Troszcz się o pokój wewnątrz Twojego serca. Jeśli pokłóciłeś się z kimś, gniewasz się na kogoś, nie podajesz mu ręki lub omijasz na ulicy – przyznaj się, że nie jest ci z tym dobrze, masz wyrzuty sumienia, cierpisz. Zdobądź się na odwagę i poświęcenie: pójdź do tej osoby, przeproś, proś o wybaczenie, pojednaj się.
  4. Nie bądź powodem kłótni, zwad, nieporozumień. Bądź rzecznikiem pojednania i dobrze pojętej tolerancji, bo tam gdzie pokój, zgoda i miłość – tam mieszka Bóg!

                                                                                                                          Źródło: https://swiatlo.zhp.pl/haslo-2016/

 
 
Program przygotowali harcerze
pod kierunkiem hm. Tomasza Fliszkiewicza.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZA KULISAMI
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia - Dominika Błońska, Dorota Jaworska, Ilona Pawłowska, Krzysztof Kowalski




Strona tytułowa   Imprezy 2016/2017