"Cudze chwalicie, swego nie znacie..." - cz. II

Klasa IIIa zaprasza na spacer po Warce.
8-9 czerwca 2018
 
 
Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego.
http://www.muzeumpulaski.pl/
 

Muzeum ma siedzibę w Dworze w Winiarach. Dwór powstał około 1689 r. jako siedziba zamożnego magnata Stanisława Antoniego Szczuki, podkanclerzego litewskiego i referendarza koronnego. W XVIII wieku Winiary należały do Józefa Pułaskiego (1704-1769) – ojca Kazimierza Pułaskiego, starosty wareckiego, adwokata, polityka i pierwszego marszałka wojsk konfederackich.  Dwór w Winiarach ze wszystkich stron otacza park, założony w II poł. XVIII w. W dworze na Winiarach gościło wiele znanych osobistości świata kultury i polityki. Byli tu m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, generał Lucjan Żeligowski, generał Bolesław Wieniawa-Długoszewski, generał Stefan Rowecki-Grot. Przyjeżdżał tu prof. Juliusz Harbut i Władysław Szafer. Kilkakrotnie wakacje w Winiarach spędzał Józef Mehoffer– malarz okresu Młodej Polski. (museo.pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pomnik Kazimierza Pułaskiego.
 
 
Pomnik Kazimierza Pułaskiego, kopia znajduje się w USA.
 
Kazimierz Pułaski jest bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych, uważa się go za twórcę amerykańskiej kawalerii. Już na wieść o śmierci Pułaskiego, Jerzy Waszyngton zadecydował, że w tym dniu hasłem w wojsku stanie się „Pułaski” a odzewem „Polska”. W 1929 roku amerykański Senat ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Na 5. alei w Nowym Jorku w pierwszą niedzielę października odbywa się Parada Pułaskiego. W 2009 roku Kongres USA przyznał Pułaskiemu pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Stał się on siódmą osobą uhonorowaną w ten sposób. (wmeritum.pl)
 
https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/72/plik/ot-574.pdf
 
Park i galeria ogrodowa
wokół muzeum Kazimierza Pułaskiego.
 
 
"Adam i Ewa" Renaty Komorniczak.
 
 
 
 
 
 
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.
 
Nad Pilicą.
 
 
 
 
Grób Piotra Wysockiego.
 
 

Piotr Wysocki urodził się w 1797 r. w Winiarach, będących dziś częścią Warki, w szlacheckiej rodzinie pieczętującej się herbem Odrowąż. Po ukończeniu szkoły pijarów i Podchorążówki w Warszawie został oficerem nadzorowanego przez władze carskie Wojska Polskiego. Wieczorem 29 listopada 1830 r. dał sygnał do rozpoczęcia powstania. Wraz z nim do walk stanęli podchorążowie skupieni wokół członków Sprzysiężenia Wysockiego. W trakcie trwania powstania listopadowego Wysocki wziął udział w wielu najważniejszych bitwach. Awansował w tym czasie na stopień kapitana. Po upadku powstania Wysocki dostał się do niewoli rosyjskiej, skazany trzykrotnie na karę śmierci, ostatecznie zamienioną decyzją cara na ciężkie roboty w łagrach Syberii. Spędził tam ponad dwadzieścia lat. Zwolniony został na mocy amnestii w 1857 r. Z Syberii powrócił do rodzinnej Warki, gdzie spędził resztę życia w domu podarowanym przez mieszkańców, angażując się w życie społeczne miasta. Zmarł w rodzinnym domu w Warce w 1874 r. w wieku 77 lat. Pochowano go na tutejszym cmentarzu katolickim. Jego grób, będący swoistym miejscem pamięci narodowej, istnieje do dziś i niezmiennie dbają o niego mieszkańcy rodzinnej miejscowości. Znamienne jest motto widniejące na nagrobku: "Wszystko dla ojczyzny - nic dla mnie".   (polskaniezwykla.pl)

 
https://www.youtube.com/watch?v=kgT7gtGsoz0  ("Starość Piotra Wysockiego")
https://www.youtube.com/watch?v=h5V31mkclhI ("Dziady")
 
Pomnik poświęcony pamięci siedmiu oficerów
z okolic Warki pomordowanych na Wschodzie.
 
 
Pomnik Lotników Polskich.
 
 
Autorem pomnika poświęconego polskim lotnikom walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej był rzeźbiarz Rajmund Gruszczyński.
Zęby „Widelca” (przydomek pomnika) są wykonane z kwasoodpornej blachy . Symbolizują one smugi pozostawione na niebie przez samoloty.
 
Pomnik Bohaterskich Lotników
1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”
 
 
1. Pułk Lotnictwa Myśłiwskiego "Warszawa"  przeszedł swój chrzest bojowy 23.08.1944 r. w czasie walk pod Warką. Piloci pułku osłaniali działania lotnictwa szturmowego atakującego wycofujące się oddziały niemieckie. Dla upamiętnienia tych wydarzeń mieszkańcy Warki ufundowali pomnik, który odsłonięto 23 sierpnia 1969 r. w 25. rocznicę walk.  7 listopada 2014 r.  nastąpiło oficjalne odsłonięcie odrestaurowanego pomnika przy rondzie na końcu ul. Obwodowej.
 
Rynek. Pomnik Stefana Czarnieckiego.
 
 

Stefan Czarniecki herbu Łodzia należał w XVII w. do najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. Szczególnie dużą rolę odegrał w walkach ze szwedzkim agresorem w czasie słynnego potopu. Jego dywizja wraz z oddziałem hetmana i starosty spiskiego Jerzego Lubomirskiego stoczyły zwycięską walkę z wojskami szwedzkimi pod Warką. Zwycięstwo odniesione 7 kwietnia 1656 r. było pierwszą polską wygraną w wojnie i miało istotny wpływ na jej dalszy przebieg. 367 lat po zwycięstwie wojsk polskich nad Szwedami w Warce odsłonięto pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. (polskaniezwykla.pl)

 
Rynek. Siedziba Straży Pożarnej przy ul. Farnej.
 
 
Sielanka nad Pilicą.
https://www.sielanka.pl/
 
Na stuhektarowym terenie mieści się czterogwiazdkowy Hotel Sielanka nad Pilicą,
ośrodek jeździecki z pełną infrastrukturą oraz kompleks piłkarski obejmujący pełnowymiarowe
i treningowe boisko akredytowane przez UEFA.
Na terenie obiektów odbywają się prestiżowe zawody jeździeckie i w powożeniu.
 
 
 
 
 
Kemping nad Pilicą.
 
 
 
 

Paintball Hardcore Warka.

 
 
 
 
 
http://paintballhardcore.pl/warka.html
 
Nasz hotel.
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia: Dorota Jaworska, Klaudia Sobczak
oraz (paintball) Marta Skarzyńska.
 
Opiekę nad uczniami sprawowały panie Dorota Jaworska i Iwona Piotrowska.
 
*
 
ZAPRASZAMY NA NASZ KWIETNIOWY
SPACER PO GRÓJCU
 
 
Strona tytułowa