Klasy Ia i Ic na Ziemi Kieleckiej

 

 

29 września 2010 roku uczniowie klasy 1a i 1c z Publicznego Gimnazjum w Belsku Dużym, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce na Ziemię Kielecką. Opiekunkami były: pani dyrektor Janina Pawełek oraz pani Anna Kocewiak.

Zbiórka miała miejsce o godz. 7.45 przed szkołą w Belsku Dużym. Pogoda niestety nam nie dopisywała. Padał deszcz, było zimno i nieprzyjemnie. Po trzech godzinach podróży dojechaliśmy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Zwiedziliśmy tam większość chłopskich chałup, wiatraki, aptekę oraz mały, drewniany kościółek. Po obejrzeniu wspaniałego kompleksu, udaliśmy się do następnego punktu wyprawy, tj. zespołu pałacowo – parkowego w Kurozwękach. Po dotarciu do celu zjedliśmy wspaniały obiad w pałacyku - posiadłości odrestaurowanej przez potomka rodu Popielów.

Następnie podzielono nas na dwie grupy. Pierwsza z nich pojechała do mini zoo. Jako środek lokomocji posłużył im traktor z przyczepą. Znajdowały się tam bizony, strusie, dziki, konie oraz inne zwierzęta. Druga grupa natomiast zwiedziła dworek ze wspaniałymi salami oraz podziemiami, w których znajdowały się gabloty z hełmami, szablami oraz mundurami z okresu II wojny światowej.

Po obejrzeniu zabytków udaliśmy się do kościoła p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W kaplicy ujrzeliśmy replikę słynnego wileńskiego obrazu. W sanktuarium znajdowało się wiele witraży, wota, relikwie św. Rafała oraz poświęcone przez ś.p. papieża Jana Pawła II liczne dary. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii obrazu Matki Boskiej.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonald’a. Wycieczka zakończyła się o godz. 20.30 i bezpiecznie wróciliśmy do domów.

Wyjazd wszystkim bardzo podobał się i na pewno będziemy go jeszcze długo wspominać.

 

Sprawozdanie i zdjęcia - Paula Kwapisz z kl.1a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona tytułowa       Imprezy 2010/2011