Dzień Żołnierzy Wyklętych
w Kazimierzu Dolnym
 
 
Dnia 04.03.2012 roku o godzinie 7.15 razem z naszymi opiekunami : Panią Anną Kocewiak, Panem Bogusławem Cieślakiem i Panią Słomińską wyruszyliśmy na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.

W czasie podróży mogliśmy wysłuchać patriotycznych piosenek zespołu De Press , obejrzeć spektakl dotyczący Żołnierzy Wyklętych oraz posłuchać recytacji naszych uczennic: Lucyny Słomińskiej, Olgi Baranowskiej i Małgosi Sudak .

 

Najważniejszym punktem wyjazdu było uczestnictwo w mszy świętej w kościele Świętej Anny, ku uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na miejsce przybyło zadziwiająco dużo młodzieży reprezentującej różne szkoły. Swoją obecnością zaciekawienie wzbudziła Grupa Historyczna " Zgrupowanie Radosław" , która odziana w mundury z czasów wojennych wkroczyła do kościoła. Pan Marian Pawelczak ps. Morwa, były członek grupy Zapory, był gościem honorowym. W liturgii uczestniczyło bardzo dużo ludzi, zarówno starszych jak i młodszych, jednak togi, w które ubrani byli nasi uczniowie, wyróżniały się spomiędzy innych, co przyczyniło się do nawiązywania rozmów z ludźmi, którzy chcieli się dowiedzieć czegoś na temat naszej szkoły. Pod koniec mszy mogliśmy usłyszeć kilka recytacji, między innymi naszej uczennicy Olgi Baranowskiej. 

Obchody zakończyła prezentacja umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w wykonaniu Grupy Historycznej

"Zgrupowanie Radosław" Warszawa. Członkowie grupy z pasją i zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą, jak również cierpliwie pozowali do zdjęć. Każdy mógł dotknąć broni, przymierzyć się do karabinu... przestraszyć się huku wystrzałów, które co chwilę rozbrzmiewały na kazimierskim rynku.

Potem zostaliśmy zaproszeni na plebanię, gdzie mogliśmy napić się gorącej herbaty i uzupełnić siły jedząc pyszne ciasta. Zostaliśmy przyjęci bardzo miło i ciepło, jednak trzeba było wrócić do domu. Około godziny 18.00 przyjechaliśmy z powrotem na parking przed naszą szkołą. 
Uważam, że ta wycieczka była zarówno ciekawa, jak i pouczająca.
 

 
                                                                                     Olga Baranowska

 

Strona tytułowa     Imprezy 2011/12