Teatr Belle Époque prezentuje
"Błękitny Zamek"
na podstawie powieści L.M. Montgomery.

 

Wielkim wydarzeniem artystycznym w życiu społeczności Belska Dużego był kolejny spektakl Teatru Belle Époque przy Gimnazjum im. ks. Z. J. Peszkowskiego -„Błękitny Zamek” na podstawie powieści L.M. Montgomery, w dniu 20 marca 2013r.

Kanadyjska pisarka przedstawiła historię zahukanej i nieszczęśliwej Joanny, dwudziestodziewięcioletniej starej panny, która borykając się z  kompleksami ucieka w świat wyobraźni, aż wreszcie, pod wpływem zaskakującej wiadomości,  postanawia wyruszyć na poszukiwanie ukochanego, wyśnionego Błękitnego Zamku…

Powieść wydana w 1926 roku niesie przesłanie aktualne także dziś. Zmaganie się z własnymi ograniczeniami i lękami, potrzeba miłości, czułości,  akceptacji, tęsknota za rodzinnym ciepłem i bliskością to dylematy, w które uwikłany jest człowiek w każdej epoce.

Spektakl był ogromnym wyzwaniem dla szkolnych artystów. Rolę głównej bohaterki, Joanny Stirling brawurowo zagrała Justyna Jasiorowska z klasy IIIa. Z lekkością i prawdziwym talentem pokazała przemianę brzydkiego kaczątka w radosną i piękną kobietę, która rozkwita pod wpływem miłości do tajemniczego Edwarda Snaitha, w którego postać wcielił się Bartek Sikorski z klasy IIIa. Uczeń w sposób dojrzały i przemyślany wykreował bohatera, który dystansuje się do plotek na swój temat, od których aż huczy w całym miasteczku i który za fasadą silnego, nieco szorstkiego mężczyzny skrywa czułe i dobre serce.

Marta Brzezińska, z klasy IIIa, która rok temu zabłysnęła  rolą surowej, poważnej Maryli w „Ani z Zielonego Wzgórza”, udowodniła, że jest również doskonałą aktorką komediową. Jako Fryderyka, matka Joanny, wznosiła dumne czoło, by po chwili płakać rzewnymi łzami nad nieposłuszeństwem córki. Wtórowała jej znakomita Ewa Rudnicka jako Tekla – modelowy egzemplarz dobrotliwej, poczciwej, ciotki, która wie, co jest dla kogo najlepsze. W tym gronie zacnych pań świetnie odnalazł się Hubert Łubiński z klasy IIID, w roli nestora rodu – stryja Beniamina. Przepięknie oddał wszystkie te cechy, jakimi obdarzyła swego bohatera Montgomery.

Inga Katana (IIIa) jako piękna kuzynka Oliwia, w błękitnej sukni i blond lokach, wdzięcząc się czule do swego narzeczonego Roberta (w tej roli niezrównany Norbert Wierzbicki z IIIb) każdym słowem i gestem podkreślała, że nie przez przypadek nazywana jest „cudownym dzieckiem rodu Stirlingów”.

Wielkim aplauzem przyjęto grę ucznia klasy drugiej Przemysława Wanata, w roli Ryczącego Abla. Każda kwestia wypowiedziana mocnym głosem i podkreślona odpowiednim gestem nagradzana była gromkimi brawami.  Nie można było wyobrazić sobie innej aktorki w roli subtelnej Cesi Gay, córki Abla, niż Agatka Małachowska z klasy IIa, która urzekła widzów swoją słodyczą i wdziękiem.

Należy również pogratulować Magdzie Woźniak (IIIa)- pięknej, surowej i drażliwej na swym punkcie wujence Albercie, Sebastianowi Kowalskiemu (IIIb), poważnemu  wujowi Jakubowi i Adamowi Kalicińskiemu (IIIB), który z należytą powagą wcielił się w postać doktora Redferna, milionera i ojca Edwarda.

Sugestywna gra aktorów sprawiła, że widz mógł się przenieść w świat uniwersalnych rozważań, o tym, co w życiu najważniejsze.

Słowa szczególnego uznania i szacunku należą się reżyserce i scenarzystce, pani Ewie Pawełek – nauczycielce języka polskiego. Podziwiać należy umiejętności nie tylko reżyserskie, ale i aktorskie, pasję i wielką pracowitość młodej polonistki, która przygotowała spektakl przebogaty w formie i treści, przepiękny artystycznie. Harmonijnie połączyła słowo, gest, sytuację z muzyką operową m.in. Donizettiego, Verdiego. Vivaldiego i Mozarta. Ogromnym wsparciem dla pani reżyser był asystent z IIIa, Cyprian Bobrowski, który zadbał o rekwizyty i wszelkiego rodzaju detale, wspomagając także aktorów na scenie jako sufler.

Dopełnieniem urody spektaklu i wielkim walorem była scenografia przygotowana przez panią Ewę Augustowską, panią Edytę Sańpruch i pana Roberta Kępkę. Akcją sztuki wymagała trzykrotnej zmiany scenografii w obecności widzów. Pierwsze sceny rozgrywały się we wnętrzu domu Joanny, kolejne przed otoczonym płotkiem i malwami dworkiem Ryczącego Abla, następne we wnętrzu Błękitnego Zamku ze stylowym kredensem, kominkiem, toaletką, obrazami i licznymi bibelotami, aż na końcu akcja znów przenosiła się do domu Joanny. Przy wykonaniu elementów dekoracji wielkim wsparciem była praca wielu uczniów m.in. Justyny Ryfczyńskiej, Anity Ryfczyńskiej, Rokasny Dygi, Patryka Błońskiego, Emila Sobczaka i Michała Barsegiana. Przypadek losowy sprawił, że w dniu premiery nieobecna była pani Augustowska, więc odpowiedzialność za zmianę dekoracji spoczęła na barkach pani Sańpruch i pana Kępki, którzy doskonale udźwignęli to niełatwe zadanie. Profesjonalnie wykonana scenografia budziła zachwyt i zadziwienie nad kunsztem artystycznym dekoratorów.

Sztuka nie byłaby aż tak sugestywna, gdyby nie przepiękne, wypożyczone z warszawskich teatrów kostiumy, za które odpowiadała pani Anna Baranowska. Przybyłych gości witali Bartłomiej Kołek i Karol Jakubiak ubrani w eleganckie, czerwone liberie, które sprowadziła pani Sańpruch.

Oprawę techniczną i oświetlenie tradycyjnie przygotował pan Tomasz Fliszkiewicz wraz ze swoją wspaniałą ekipą techniczną, uczniami klasy IId – Albertem Gozdkiem, Adrianem Gowinem i Rafałem Woźniakiem.

Spektakl został udokumentowany przez panią Dorotę Jaworską – redaktorkę strony internetowej szkoły www.gimbel.pl.

Jesteśmy szczęśliwi, że spektakl zaszczycili swoją obecnością zacni goście, wśród których znaleźli się m.in. pan wójt – Władysław Piątkowski, przedstawiciele Rady Gminy, prezes Banku Spółdzielczego – pan Stanisław Woźniak, przewodniczący Rady Rodziców – pan Krzysztof Małachowski. Widzowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie dwukrotnie, gdyż spektakl grany był w godzinach porannych dla uczniów i wieczorem dla środowiska. 

To wielkie wydarzenie artystyczne jest kontynuacją posłannictwa naszej szkoły, jakim jest kształtowanie potrzeby obcowania z wysoką kulturą i rozwijanie wrażliwości na piękno i dobro zgodnie z przesłaniem prof. Karoliny Lanckorońskiej: „Arcydzieła kultury są najwspanialszym sposobem edukacji”.

                                                                                                                                                                                                  dyr. Janina Pawełek

"Błękitny Zamek"

 

SCENARIUSZ I REŻYSERIA
Ewa Pawełek
 
W ROLACH GŁÓWNYCH
 
Justyna Jasiorowska jako Joanna Stirling i Bartek Sikorski jako Edward Snaith/Redfern.
 
W POZOSTAŁYCH ROLACH
 
Hubert Łubiński (Stryj Beniamin)
Marta Brzezińska (Fryderyka) Ewa Rudnicka (ciotka Tekla)
Adam Kaliciński (Doktor Redfern) Przemek Wanat  (Ryczący Abel)
Sebastian Kowalski (wuj Jakub) Magda Woźniak (wujenka Alberta)
Inga Katana (Oliwia) Norbert Wierzbicki (narzeczony Oliwii)
Agata Małachowska (Cesia Gay)
 

SCENOGRAFIA

Edyta Sańpruch, Ewa Augustowska, Robert Kępka

OPRAWA TECHNICZNA

Tomasz Fliszkiewicz, Albert Gozdek, Adrian Gowin, Adam Gniadzik

 Karol Jakubiak, Bartłomiej Kołek

ŚWIATŁO

Rafał Woźniak

OPRAWA ARTYSTYCZNA

Justyna Ryfczyńska, Anita Ryfczyńska, Roksana Dyga, Emil Sobczak

KOSTIUMY

Anna Baranowska, Edyta Sańpruch

ASYSTENT REŻYSERA

Cyprian Bobrowski

ZDJĘCIA

Dorota Jaworska

*

Dzięki życzliwości belskich strażaków

"Błękitny Zamek" wystawiono na scenie sali OSP.

*

GALERIA

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Strona tytułowa