TEATR BELLE ÉPOQUE PRZEDSTAWIA
"Księżniczkę na ziarnku grochu"
na podstawie tekstu Jana Brzechwy,
 według baśni H. Ch. Andersena
 
16 czerwca 2015, sala OSP
 

Wydarzeniem artystycznym na zakończenie tego roku szkolnego w Gimnazjum im. ks. Z. J. Peszkowskiego było przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”, oparte na przepięknej baśni H. Ch. Andersena, według Jana Brzechwy, przygotowane przez Teatr Belle Epoque dla szkół podstawowych w naszej gminie.

Przedstawienie miało premierę w dniu 16 czerwca 2015 roku, w Sali OSP w Belsku Dużym. W tegorocznym spektaklu mieliśmy wielu debiutantów, przede wszystkim uczniów klasy pierwszej, którzy stanęli na wysokości zadania i perfekcyjne odegrali swoje role.

Fabuła utworu skupia się na poszukiwaniu żony dla księcia, w którego rolę  idealnie wcielił się Jakub Mirkowski z klasy 1A. Swoim urokiem i niewątpliwym talentem aktorskim nie jeden raz rozbawił zgromadzoną na sali publiczność. Rodziców księcia zagrali Patrycja Szewczyk i Grzegorz Żółcik (oboje z klasy 1A), którzy nie szczędząc wysiłków udzielali synowi wielu rad, szukając sposobów na znalezienie prawdziwej księżniczki. Patrycja zachwycała jako dystyngowana, rozważna królowa, a Grzegorz jako król, „który wiecznie spał i chrapał” potwierdził niewątpliwy talent komediowy.  Rola ochmistrza przypadła Szymowi Bąkowi z klasy 2D, natomiast pazia  Michałowi Jasiorowskiemu z klasy 1A. Obaj doskonale wywiązywali się ze swojego zadania. Królewską rodzinę zabawiał błazen – fenomenalna Daria Sobczak z klasy 2D, która rok temu brawurowo zadebiutowała w spektaklu „Balladyna”.

Bal na zamku królewskim, podczas którego książę miał wybrać swoją żonę spośród przybyłych panien, uhonorował Menuet oraz Walc zatańczony przez uczniów klas trzecich. Podczas balu pojawiło się wiele kandydatek na żonę dla następcy tronu. Pierwszą z nich była Księżniczka Srebrna Chmurka - Dominika Stańkowska (1A), która idealnie oddała charakter małej, rozpieszczonej księżniczki. Następnie na scenę odrobinę humoru wniosła Magda Sibilska (1A), która zagrała rolę słodziutkiej Księżniczki Marcepanu. Kolejną była Księżniczka Pięciu Sosen - Weronika Hamulczuk (2A), która zachwyciła wszystkich swoim leśnym kostiumem. Po niej na scenie zobaczyliśmy Katarzynę Kander (2D) - Księżniczkę Wędrowniczkę w czerwonych rękawiczkach, której niemal udało się uwieść księcia. Następna była Księżniczka Hulajnóżka - Olga Biniszewska z klasy 2D, która jednak okazała się zbyt zwiewna dla młodego księcia.

Niestety żadna z kandydatek nie olśniła następcy tronu, więc bal nie zakończył się najszczęśliwiej dla rodziny królewskiej. Gdy już szykowano się do snu, król zauważył dziewczynę stojącą przed bramą, która poddana próbie wymyślonej przez królową okazała się prawdziwą księżniczką. Mowa tu oczywiście o  Pirlipatce, w której postać wcieliła się olśniewająca Natalia Krześniak z klasy 2D. Ta niezwykle utalentowana młoda aktorka  potrafiła bezbłędnie oddać emocje tytułowej bohaterki.

 Przy ścieleniu łoża dla Pirlipatki bardzo pomocne okazały się panny służebne - Zuzanna Oręziak i Natalia Grochal (obie z klasy 2A), które niewielkie role potrafiły okrasić właściwym sobie wdziękiem i młodzieńczym entuzjazmem.

Spektakl oczywiście nie odbyłby się bez zaangażowania wielu osób, które poświęciły swój cenny czas by pomóc Teatrowi „Belle Epoque”. Za niesamowitą, bajkową scenografię odpowiadali p. Robert Kępka, p. Ewa Augustowska oraz p. Edyta Sańpruch, która przygotowała również  choreografię królewskiego menueta i romantycznego walca. Oprawą techniczną zajął się niezawodny p. Tomasz Fliszkiewicz. Oprawę artystyczną zawdzięczamy p. Ewie Andrzejuk ( właścicielce Salonu Tkanin Dekoracyjnych „Eva”), która wykonała i podarowała naszemu teatrowi piękną kurtynę w kolorze królewskiej purpury. Ania Andrzejuk tradycyjnie zaprojektowała niepowtarzalny afisz teatralny.

Jednym z najpiękniejszych elementów sztuki okazały się niezwykłe kostiumy sprowadzone z warszawskich teatrów przez p. Annę Baranowską. Nie można także zapomnieć o  asystentce reżyserki - Aleksandrze Sybilskiej, która bardzo odpowiedzialnie i profesjonalnie podeszła do swego zadania.

Wielkie podziękowania należą się osobie, bez której całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się – reżyser p. Ewie Pawełek, która kolejny już raz wykonała niesamowicie ciężką pracę i dzięki której spektakl okazał się niezapomnianym artystycznym wydarzeniem w życiu szkoły. Dziękujemy Pani Ewo.

Wielkim walorem przedstawienia była nastrojowa muzyka, rozdzielająca poszczególne sekwencje.

Spektakl wystawiony został dwukrotnie. Najpierw dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym, a następnie dla uczniów gimnazjum, rodziców aktorów i zaproszonych gości. Spektakl, wprowadzający dzieci w świat magii teatr,  został przyjęty z wielkim entuzjazmem i radością.

 

Ta urokliwa bajka dała możliwość popisu aktorskiego, zaprezentowania kunsztu artystycznego i stworzyła niezwykłą możliwość obcowania z wysoką kulturą.

 

                                                                                                                            Weronika Hamulczuk, klasa II a

 
 
TWÓRCY SPEKTAKLU
 
Księżniczka Pirlipatka - Natalia Krześniak
Książę - Jakub Mirkowski
Królowa - Patrycja Szewczyk
Król - Grzegorz Żółcik
Błazen - Daria Sobczak
Ochmistrz - Szymon Bąk
Paź - Michał Jasiorowski
Księżniczka Srebrna Chmurka - Dominika Stańkowska
Księżniczka Marcepanu - Magdalena Sibilska
Księżniczka Pięciu Sosen - Weronika Hamulczuk
Księżniczka Wędrowniczka - Katarzyna Kander
Księżniczka Hulajnóżka - Olga Biniszewska
Panny służebne - Natalia Grochal i Zuzanna Oręziak
Tancerze - Weronika Biniszewska, Kacper Błoński, Daniel Chmielewiec, Dominika Kowalczyk, Dominika Napiórkowska, Natalia Nieckuła, Kamil Nowak, Wiktoria Skonecka, Bartosz Solecki, Julia Wróbel

Scenografia - p. Edyta Sańpruch, p. Ewa Augustowska, p. Robert Kępka
Oprawa artystyczna - p. Ewa Andrzejuk (Salon Tkanin Dekoracyjnych Eva), Anna Andrzejuk
Oprawa techniczna - p. Tomasz Fliszkiewicz
Kostiumy - p. Anna Baranowska, p. Edyta Sańpruch
Choreografia - p. Edyta Sańpruch
Asystentka reżysera - Aleksandra Sybilska
Reżyseria - p. Ewa Pawełek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia - Dorota Jaworska, Ewa Pawełek

Strona tytułowa     Imprezy 2014/2015