EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY
 

30 maja 2015 roku, na terenie III kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego

odbyła się trzecia edycja konkursu EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY.

W tegorocznym finale wzięła udział drużyna z naszej szkoły z klasy IIc, w składzie:

Karolina Malinowska

Karolina Oryniak

Natalia Kustra

Paulina Tul

Aleksandra Biedrzycka

Konkurs polegał na skonstruowaniu urządzenia, które za pomocą zjawisk fizycznych miało przetransportować metalową kulkę o średnicy 2cm. Już jedna taka konstrukcja robiła ogromne wrażenie, natomiast ponad 60 urządzeń, połączonych ze sobą w cztery odrębne łańcuchy, dawało wręcz nieziemski efekt. Finał trwał około sześciu godzin, podczas których łańcuchy były uruchamiane trzykrotnie. Wrażenia były tak niezwykłe, iż nasza drużyna planuje start w kolejnych edycjach konkursu.

Podczas tej imprezy odbył się również konkurs 2 z 20, do którego zgłosiło się wiele drużyn. Po eliminacjach zakwalifikowałyśmy się z Pauliną do finału. Gra była wzorowana na słynnym teleturnieju 1 z 10.

Pytania dotyczyły ogólnej wiedzy uczestników.

Ostatecznie zajęłyśmy 2 miejsce.

Przygotowania do konkursu trwały około dwóch miesięcy, ale było naprawdę warto.

Wielkie podziękowania należą się rodzicom i p. Ewie Augustowskiej za pomoc i wsparcie.

 

Aleksandra Ewa Biedrzycka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

UCZENNICE PUBLICZNEGO GIMNAZJUM

im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym

w finale III edycji Konkursu Fizycznego „ Eksperyment Łańcuchowy”

Historia konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” rozpoczęła się w 2005 roku w Słowenii. Od tego czasu konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród tamtejszych dzieci i młodzieży, rokrocznie angażując ponad 50 drużyn. Dzięki porozumieniu studentów Instytutu Fizyki UJ oraz organizatorów słoweńskiej edycji, od 2013 roku konkurs odbywa się także w Polsce!

Konkurs polega na skonstruowaniu urządzenia, które za pomocą zjawisk fizycznych ma przetransportować metalową kulkę o średnicy 2cm minimum przez 20 s.

30 maja odbył się finał III edycji  tego konkursu. W tym roku odbył się  na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego  na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej przy ul. Łojasiewicza 11  W Krakowie. 

Po raz pierwszy w tym konkursie wzięli udział  uczniowie  naszego gimnazjum. Pod opieką p. Ewy Augustowskiej - nauczycielki fizyki do Krakowa udała się drużyna dziewcząt z klasy II c  w składzie Aleksandra Biedrzycka, Karolina Malinowska, Paulina Tul, Natalia Kustra.

Uczennice zabrały ze sobą   „ Transporter” –  maszynę zbudowaną specjalnie na ten konkurs. Już jedna taka konstrukcja robi ogromne wrażenie, natomiast ponad 100 urządzeń, połączonych ze sobą w cztery odrębne łańcuchy dawało wręcz nieziemski efekt. Finał trwał około sześciu godzin, podczas których łańcuchy były uruchamiane trzykrotnie.

Nie udało się nam niestety w tym roku znaleźć się w gronie laureatów, ale dziewczęta wypadły naprawdę dobrze. Urządzenie działało bez żadnych problemów i wzbudzało zainteresowanie wielu osób będących obserwatorami konkursu jak również komisji oceniającej eksperymenty.

Atmosfera na konkursie była wspaniała, uczennice miały szanse poznać wielu pasjonatów fizyki, poczuć atmosferę uniwersytecką.  jak również po prostu wspaniale się bawić w gronie rówieśników. Wrażenia były tak niezwykłe, iż nasza drużyna planuje start w kolejnych edycjach konkursu.

W czasie przerwy, czekając na ogłoszenie wyników studenci wydziału fizyki zorganizowali zabawę kampusową

„ 2 z 20”.

Była to zabawa polegająca na sprawdzeniu wiedzy ogólnej z wielu dziedzin nauki.

Nasze uczennice: Aleksandra Biedrzycka  i Paulina Tul zakwalifikowały się do finału tej rozgrywki  i ostatecznie zajęły II miejsce.

Wszyscy uczestnicy  konkursu „ Eksperyment Łańcuchowy” otrzymali drobne upominki.

Dziękujemy p. Wójtowi Władysławowi Piątkowskiemu za częściowe pokrycie kosztów wyjazdu  do Krakowa i  umożliwienie nam udziału w tym konkursie.

 
                                                                                                                       Ewa Augustowska 
 
Strona tytułowa     Imprezy 2014/2015