WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
 

27 maja na zaproszenie pani Ewy Pawełek  przybył do gimnazjum w Belsku Dużym wyjątkowy gość - dziennikarz TVN 24 - Marcin Maciocha, który poprowadził z uczniami warsztaty.  Dzięki tej nietypowej lekcji mogliśmy poznać tajniki przygotowywania reportaży, a także zapoznać się lepiej z zawodem dziennikarza.

Na początku poznaliśmy codzienny plan pracy pana Marcina: poranne poznanie tematu reportażu, zebranie o nim informacji, a także potrzebnych materiałów oraz finalne zmontowanie i przedstawienie pracy.

Obejrzeliśmy również kilka przykładowych projekcji przygotowanych przez dziennikarza. Przy okazji omówiliśmy  kilka istotnych  aspektów, które powinien zawierać ciekawy materiał, dowiedzieliśmy się, że najważniejszy jest wstęp i zakończenie reportażu, a także jak ważne jest zgranie obrazu z tekstem. Mogliśmy także przedyskutować błędy, które zawarte były w pracach.

Na koniec dziennikarz powiedział nam, czym zajmują się stażyści w TVN 24 - czyli pisaniem krótkich sprawozdań na podstawie otrzymanych informacji z Polskiej Agencji Prasowej. Dzięki przygotowanym materiałom mogliśmy sami poćwiczyć tworzenie profesjonalnych notatek. Trzeba przyznać, że praca dziennikarza nie należy do najprostszych!

Nasze spotkanie zakończyło się wielkim aplauzem. Pan Maciocha zaciekawił  tematem wszystkich uczniów z klas drugich i trzecich. Dzięki tej lekcji na pewno wielu z nas zaczęło uważniej przypatrywać się reportażom w telewizji. Myślę, że niektórzy sami zaczęli też marzyć o dziennikarskiej karierze.  Mam nadzieję, że każdy wyciągnął z tych warsztatów coś pożytecznego, choćby dowiedział się, czym jest reporterska „setka”, czy „efekt” i zrozumiał, jak wielkiego zaangażowania wymaga stworzenie dwuminutowego reportażu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i dziękujemy panu Marcinowi za poświęcony nam czas.

                                                                           Weronika Hamulczuk, II a

 
 
 
 
 
 
 
Strona tytułowa     Imprezy 2014/2015