Uczymy się postępowania w nagłych |
zagrożeniach zdrowotnych |
BIOLOGIA W PRAKTYCE - CZĘŚĆ I |
Zakrztuszenie - pierwsza pomocNajczęstszą przyczyną zakrztuszenia się jest ciało obce lub kawałek pokarmu, który podczas połykania trafia przypadkowo do dróg oddechowych. Objawy to nagłe zaburzenia oddychania, kaszel, odruchy wymiotne, bezgłos, świszczący oddech, sinica.
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu niemowlaka:- ułóż dziecko głową w dół, tak by móc bezpiecznie podtrzymać je na swoim kolanie lub ręku .
. - podeprzyj głowę niemowlęcia i wykonaj do pięciu mocnych uderzeń w plecy w okolicę międzyłopatkową (pamiętaj: celem jest usunięcie niedrożności, a nie wykonanie wszystkich pięciu uderzeń); · - odwróć dziecko na plecy głową w dół, połóż na przedramieniu i obejmij ręką jego potylicę - sprawdź, czy przedmiot został usunięty; - jeśli nie, wykonaj pięć uciśnięć klatki piersiowej w dolnej połowie mostka, - na zmianę uciskaj klatkę piersiową i uderzaj dziecko między łopatkami do czasu, aż przedmiot wypadnie albo dziecko straci przytomność; Instrukcja udzielania pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu starszego dziecka:· - jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny - pochyl je do przodu i wykonaj pięć uderzeń w okolicę międzyłopatkową; .
. - jeśli uderzenia są nieskuteczne, wykonaj pięć uciśnięć nadbrzusza (jedną rękę zwiń w pięść, obejmij ją drugą ręką i mocno uciskaj od góry do siebie w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka). Wyżej opisane czynności wykonuj na zmianę; po każdej transzy sprawdź, czy ciało obce nie wypadło. Jeśli nie udało się usunąć ciała obcego:· - jeśli poszkodowany traci przytomność, ułóż go na płaskiej powierzchni na plecach, połóż rękę na jego czole i odchyl mu głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe; .
. · - jeśli poszkodowany nie oddycha, wykonaj pięć wdmuchnięć powietrza, potem 30 razy uciśnij mostek - u starszych dzieci i dorosłych mniej więcej w połowie - z częstotliwością 100 na minutę (u dzieci ucisk klatki piersiowej wykonujemy jedną ręką, u dorosłych dwiema); u niemowlaków uciśnij w dolnej połowie mostka. Jeśli udało się usunąć ciało obce:- jeśli dziecko zaczęło się ruszać lub kaszleć, sprawdź, czy oddycha prawidłowo; - jeśli oddycha, ale wciąż jest nieprzytomne, ułóż je na boku i zaczekaj na przyjazd pogotowia. |
Małgorzata Domel |
Strona tytułowa Imprezy 2014/2015 |