Spotkanie z biegaczem długodystansowym
JACKIEM BŁAŻEJCZYKIEM
 

10 września 2014 r. wszystkie klasy gościły u siebie p. Jacka Błażejczyka,

który na zaproszenie  nauczyciela wychowania fizycznego p. Konrada Sadowskiego
przyjechał opowiedzieć o swojej pasji.
.
.

Pan Jacek Błażejczyk jest biegaczem długodystansowym, uczestnikiem półmaratonów (21 km 97m), maratonów  (42 km 195m) oraz  triathlonów  (dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie).

Konkurencja Half-Ironman (Ironman 70.3), w której  p. Jacek bierze udział, to:
1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu. 

W pierwszej części lekcji p. Jacek opowiadał dzieciom na temat biegania. Rozpoczął od specjalistycznego ubioru do biegania: buty (inne na asfalt, inne w góry, inne na starty, inne na trening, skarpetki (muszą mocno przylegać do stopy), spodenki (głównie legginsy zapobiegające obtarciom), koszulka („techniczna” oddychająca tzn. odparowująca pot), czapka bądź okulary (chroniące od słońca). Cały czas powtarzał, że „każda część ubioru jest niezwykle ważna, bez tego nie da się ukończyć biegu”.

Następnie opowiedział o sprzęcie, z którego korzysta podczas biegów: plecak (lekki z pojemnikiem na wodę i rurką do picia podczas biegu i z kieszeniami na batony energetyczne), rękawki (na chłodniejsze dni lub starty w nocy – temperatura schodzi nawet do 5 stopni), stuptuty  (ochraniacze na stopy i buty, stosowane między innymi po to, żeby kamyczki nie wpadały do buta podczas biegów terenowych), zegarek z GPS (mierzącym tętno, tempo, dystans, prędkość).

 
 
 
 

Druga część lekcji to trening z naszym gościem. Pan Jacek przeprowadził rozgrzewkę, potem omówił ćwiczenia i po podziale na trójki dzieci rozpoczęły specjalne ćwiczenia poprawiające technikę biegu. W tych samych grupach dzieci przebiegły pełne okrążenie na szkolnej bieżni w tempie wysokim na poprawę wytrzymałości biegowej. Na koniec wykonały kilka ćwiczeń oddechowych i - zbiórka.

 
 
 

Trzecią - ostatnią - część lekcji przeznaczyliśmy na oglądanie medali i pamiatek p. Jacka Błażejczyka z jego startów w Polsce i zagranicą,  m.in. w Berlinie. Różnorodność medali, ich kształty i kolory zadziwiły dzieci. W ciszy oglądano unikalne trofea, zadając różne ciekawe i wyszukane pytania.

Lekcje z udziałem naszego gościa należy uznać za udane, uczniowie byli pod wrażeniem długości biegów

i z ciekawością słuchali opowieści profesjonalnego sportowca.
                                                                                                                                
                                                                                                                           Konrad Sadowski 
 
 
 
Zdjęcia - Ilona Pawłowska

 
Imprezy 2014/2015