Po raz trzeci nasze uczennice      

finalistkami VIII edycji Konkursu Fizycznego
 „Poszukiwanie talentów”
 

Nasza szkoła po raz trzeci uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Poszukiwanie Talentów”. Konkurs jest jedną z form rozbudzania zainteresowania fizyką dzieci i młodzieży oraz wyłonienia młodzieży wybitnie uzdolnionej w celu rozwijania i pogłębienia tych zainteresowań.  Głównym Organizatorem Konkursu Fizycznego jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne. Celem konkursu było zapoznanie ciekawej świata młodzieży z warsztatem pracy fizyków, wyłonienie grupy uczniów, którzy zostali zaproszeni do Warszawy na Wydział Fizyki na finał konkursu oraz wyłonienie laureatów, którzy wezmą udział w zagranicznej wycieczce edukacyjnej. Konkurs polega na wykonaniu różnych zadań w kategoriach: Pisanie o fizyce i astronomii, doświadczenie, fizyka i sztuka, fizyka i fotografia oraz nauczanie fizyki i zdobyciu za nie jak największej liczby punktów.

W naszym gimnazjum do konkursu przystąpiły trzy osoby.  Do finału dostały się dwie uczennice - Aleksandra Biedrzycka i Daria Sobczak pod kierunkiem nauczycielki fizyki p. Ewy Augustowskiej. Tegoroczny finał odbywał się w nowym budynku Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura w Warszawie w dniach 31.05 – 02.06. 2015 r. W zmaganiach finałowych wzięło udział 60 finalistów wyłonionych z ponad 220 uczestników. Każdy finalista  odpowiadał na pytania przed czterema niezależnie od siebie pracującymi komisjami.  Komisje zadawały pytania z takich dziedzin jak: doświadczenia, fizyka i sztuka, fizyka i literatura, nauczanie fizyki. Każda komisja przygotowywała pytania dla konkretnego uczestnika związane z jego pracą. Każdy z finalistów musiał przywieść do Warszawy pomoce potrzebne do wykonania doświadczeń wcześniej wskazanych przez komisję. Finalista dowiadywał się o wyborze konkretnego doświadczenia w dniu finału.

Spotkało nas wielkie wyróżnienie, gdyż nasza finalistka Daria Sobczak została wybrana do zaprezentowania doświadczenia „ Kule z suchego lodu” w ramach Pokazów Mistrzów w trakcie VIII  Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „ Poszukiwanie Talentów”. Takich pokazów w grupie gimnazjum było tylko cztery. Każde doświadczenie zostało nagrane i zostanie wykorzystane w edukacyjnym materiale audiowizualnym, który w postaci filmu zostanie udostępniony szkołom.

Również prace plastyczne przygotowane przez uczennice były na bardzo wysokim poziomie i mogliśmy je podziwiać na wystawie najlepszych prac wyeksponowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 Na koniec ogłoszono wyniki, wręczono nagrody dla młodzieży i nauczycieli. Wszyscy uczestnicy otrzymali  książki dotyczące astronomii, przyrządy do doświadczeń oraz pamiątkowe kalendarze. Nie można też zapomnieć o pięknych dyplomach i odznakach „Złoty Kwant”, które zostały specjalnie zaprojektowane na tą edycję.

W czasie pobytu w  Warszawie koszty noclegów i wyżywienia pokrywali organizatorzy. Ze względu na wspaniałą atmosferę jaka wytworzyła się podczas rywalizacji w stolicy, planujemy wziąć udział w konkursie również za rok.

 
                                                                                                                                                        Ewa Augustowska 
 
 
Pamiątkowe zdjęcie z profesorem Andrzejem Wysmołkiem.
 
Daria Sobczak podczas Pokazu Mistrzów.
 
Daria Sobczak przy ekspozycji swoich prac.
 
Aleksandra Biedrzycka przy ekspozycji swoich prac.
 
 
 
Strona tytułowa     Imprezy 2014/2015