Święta
w wiktoriańskiej Anglii
 
19 grudnia 2014
 
19 grudnia 2014 r. zapisze się w pamięci uczniów Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym, nauczycieli i zaproszonych gości jako wyjątkowe spotkanie w magicznym nastroju nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
 
Pani Ewa Pawełek, pani Anna Baranowska i pan Tomasz Wesołowski przygotowali wraz z uczniami spektakl, który przeniósł nas do angielskiej rodziny, w której honorowym gościem na bożonarodzeniowym obiedzie był powstaniec listopadowy z Polski – Stanisław Morawski. Poznaliśmy w trakcie tego niezwykłego spotkania realia świąteczne w XIX-wiecznej Anglii, przypominające atmosferę „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa. Scena rodzajowa została wzbogacona pięknymi kolędami w wykonaniu uczniów z akompaniamentem muzycznym Michała Jasiorowskiego, ucznia klasy Ia. Z domu rodziny angielskiej i ich zacnych gości mogliśmy się przenieść do dworku polskiego reprezentowanego przez Stanisława Morawskiego. Stęskniony za ojczyzną emigrant przywołał wspomnienie świętowania w dalekim kraju „lat dziecinnych”. Jakże pięknie w tej szkolnej scenerii Świąt wybrzmiały „Godzinki” do Najświętszej Marii Panny, nawiązujące do radosnego i pełnego refleksji Adwentu. Honorowy gość angielskiej rodziny ze wzruszeniem i zadumą przywołał starą polską kolędę „O gwiazdeczko”, przepiękną, majestatyczną Pieśń o Narodzeniu Pańskim – Bóg się rodzi. Atrakcją był debiut artystyczny naszej nauczycielki – reżyserki przedstawienia pani Ewy Pawełek, która wykonała nostalgiczny utwór „Płynie czas”. Pięknym akcentem spektaklu było liryczne wykonanie kolędy Zbigniewa Preisnera- „Pokój ludziom dobrej woli”- tym razem Pani Dyrektor zaśpiewała z towarzyszeniem Pana Tomasza Wesołowskiego i wszystkich artystów...
 
Było uroczyście, nastrojowo i magicznie. Jesteśmy szczęśliwi, że zaszczycili nas swoją obecnością zacni goście: Przewodniczący Rady Gminy w Belsku Dużym - Pan Bogusław Sikorski  z małżonką, Komisja Oświaty z Przewodniczącą Panią Ewą Łubińską,  Proboszcz Parafii Św. Trójcy - Ks. Marek Balcerzak, Dyrektor GZEAS w Belsku Dużym - Pani Magdalena Walewska Żółcik, Rada Rodziców z przewodniczącym - Panem Krzysztofem Małachowskim, Prezes Banku Stefczyka w Belsku Dużym - Pan Stanisław Wożniak, Fundacja Pomocna Dłoń – Pani Wanda Drobiszewska i Pani Bożena Grzejszczyk i  oddani  przyjaciele szkoły.  Obecność tylu znakomitych Gości dodała splendoru tej szczególnej uroczystości.  
 
   Pani Ewa Augustowska wraz z uczniami przygotowała oryginalne angielskie upominki dla gości: tradycyjne Christmas crackers i stylowe wiktoriańskie karty świąteczne.  Pani Augustowska wraz z panią Sańpruch  wykonały również piękną dekorację – wnętrze bogatego angielskiego domu z wyższych sfer. Nie zabrakło kominka przystrojonego świątecznymi girlandami, choinki przybranej wiktoriańskimi ozdobami wykonanymi przez uczniów i tradycyjnego, angielskiego puddingu.  
 
Dopełnieniem magii tego spotkania był program artystyczny w wykonaniu naszych harcerzy. Przybyli oni z Betlejemskim Światłem Pokoju i wnieśli na scenę dziecięcą  i spontaniczną radość oraz przesłanie miłości i pokoju. Obdarzyli nas pięknym słowem i radosną kolędą. Harcmistrz Tomasz Fliszkiewicz po raz kolejny dał szansę młodym, utalentowanym artystom , aby mogli wraz z cennymi darami przekazać najpiękniejsze życzenia i podzielić się miłością i nadzieją na dobro, które rodzi się ze Światła i Światłości. Po programie artystycznym i aplauzie publiczności głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy, który podziękował artystom za wzruszenia i wyjątkowy nastrój oraz obdarzył wszystkich dobrym słowem. Magiczny spektakl został zaprezentowany w nastrojowej scenografii tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Wyszliśmy z tej uroczystości umocnieni pięknem  i dobrem oraz  ubogaceni Światłem Betlejemskim. Zapamiętamy uroczyste strofy poetyckie z „Kolędy dziecinnej” Kazimierza Wierzyńskiego i rzewne kolędy ,które wybrzmiały szczególnie urzekająco z kunsztownym artyzmem i  modlitewną zadumą.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pani domu - Julia Wróbel
Pan domu - Szymon Bąk
Judith - Daria Sobczak
      Nel - Natalia Krześniak
Stanisław Morawski - powstaniec listopadowy - Jakub Mirkowski
Emma - Katarzyna Kander
William - Grzegorz Żółcik
Pokojówka - Weronika Hamulczuk
*
Akompaniament muzyczny - Michał Jasiorowski
*
"Kolędę dziecinną'' Kazimierza Wierzyńskiego recytowała Weronika Małachowska.
*
Program przygotowali: p. Ewa Pawełek, p. Tomasz Wesołowski, p. Anna Baranowska.
Scenografia - p. Edyta Sańpruch , p. Ewa Augustowska.
Oprawa techniczna - p. Tomasz Fliszkiewicz.
 
 
Program przy przekazaniu Światła Pokoju przez harcerzy
przygotował p. Tomasz Fliszkiewicz.
 
 
 
 
 
 
 
 

Zdjęcia - p. Ilona Pawłowska oraz Aleksandra Sybilska