Wycieczka do Ćmielowa
w ramach projektu "Moja Przyszłość"
20 maja 2015
 

20 maja w środę  grupa uczniów uczestniczących w projekcie unijnym „Moja przyszłość” wyjechała na wycieczkę do Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Fabryka zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła najlepsze wzory, tradycje i wartości, ponieważ porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

Gimnazjalistami opiekowały się panie Beata Hermanowicz i Barbara Sibilska.

Po dojechaniu na miejsce mieliśmy czas, aby pooglądać wyroby porcelanowe w sklepie pełnym wspaniałych, pięknych i bardzo drogich porcelanowych  filiżanek, dzbanków  i figurek . Razem z panią przewodnik zaczęliśmy zwiedzanie. Weszliśmy do 22-metrowego, starego oryginalnego pieca,  w którym kiedyś wypalano porcelanę. Prześledziliśmy proces tworzenia porcelany, od podstawowych składników przez odlewy, malowanie i utwardzanie. Przeszliśmy przez muzeum wyrobów porcelanowych – każdy eksponat zapierał dech w piersiach. Obejrzeliśmy tez wystawy współczesnych artystów, którzy projektują wyroby porcelanowe.  Na zakończenie uczniowie mieli zajęcia warsztatowe – sami wykonali porcelanowe róże, które zabrali do domu. Każdy uczestnik otrzymał również porcelanowy ćmielowski  kubek.

Pełni wrażeń i wspomnień o cudeńkach porcelanowych w godzinach popołudniowych wróciliśmy do domu.

Wszystkich zainteresowanych  zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Fabryki http://www.turystyka.cmielow.com.pl/pl/11/strona/1/5/

 

                                                                                                Asystent koordynatora projektu

                                                                                                               Małgorzata Domel

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strona tytułowa     Imprezy 2014/2015